De gebouwen van het Rijksopvoedingsgesticht ten westen van de Grote Kerk, grenzend aan de Gasthuis straat en 't Waaigat, 1892. Links de voormalige kloosterkapel en rechts ervan het in 1866 gebouwde pand ter huisvesting van de slaap- en ziekenzalen van het gesticht. Collectie Regionaal Archief Opvoedingsgesticht voor jongens Omdat de gevangenis24 beginjaren vijftig van de 19de eeuw grotendeels leeg stond, kwam F.]. Mahieu, de inspecteur-generaal over het gevangeniswezen, met het plan er een verbeterhuis voor jongens in te vestigen. In een dergelijk verbeterhuis werden jongens opgevoed die zonder 'oordeel des onderscheids' (men doelde op jongens onder de 16 jaar) een delict hadden begaan. Ze dienden er tot hun 20ste levensjaar te blijven. Een specifiek verbeterhuis bestond toen niet in Nederland, hoewel de wet er wel in voorzag. De criminele kinderen werden opgevoed in de jeugdgevangenis in Rotterdam, waar ook veroordeelde oudere jongens hun straffen uitzaten. Met steun van het gemeentebestuur van Alkmaar vonden in de jaren 1855-1857 de nodige verbouwingen plaats om het complex geschikt te maken voor het nieuwe doel. Alkmaar stond gratis de voormalige concertzaal af tot huisvesting van de directeur en inrichting van een gymnastiekzaal. De eerste directeur A. Meeter had zijn twijfels over de bruikbaarheid van de gebouwen voor hun nieuwe doel. 'Wij onthouden ons een oordeel te vellen over de meerdere of mindere doelmatigheid van oude gebouwen tot nieuwe doeleinden in te rigten, en de belangen eener zaak die in de toekomst groot kan worden, aan een aloud erfstuk van hout en steen vast te knoopen' schreef hij diplomatiek.25 12

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 16