Van een geheel ander karakter is de aansluitende bijdrage in de bundel. Piet Verhoeven, hoofd van de afdeling Monumentenzorg en Archeologie van de gemeente Alkmaar, geeft daarin een overzicht van de restauratiewerkzaamheden aan de Grote Kerk in de jaren 1991-1996 en hun voorgeschiedenis. Het is een interessant artikel, ook goed leesbaar voor de niet bouwkundig geschoolde leek. De vele illustraties verduidelijken het verhaal waar nodig. Vooral boeiend zijn de passages waarin Verhoeven ingaat op bouwkundige oplossingen voor bepaalde problemen en laat zien hoe er steeds sprake is geweest van voortschrijdend inzicht. Het laatste artikel in de bundel, van de hand van Willem Haakma Wagenaar, specialist in het restaureren van gewelfschilderingen op hout, sluit aan op een artikel uit het vorig deel van de Almaarse Historische Reeks van de hand van W.Th. Kloek over' de gewelfschilderingen in het koor. Het behandelt het in t995 in het Rijksmuseum teruggevonden röde-eeuwse gewelfbeschot uit het noordertransept van de Grote Kerk, in 2000 overgedragen aan de stad Alkmaar. Het is een specialistisch, maar dankzij de duidelijke uitleg en de illustraties goed te volgen verhaal. Wat opvalt is de belangrijke rol van stadsarchivaris Bruinvis in het geheel: zonder zijn beschrijving van het oorspronkelijk gewelfbeschot had het niet als zodanig herkend kunnen worden en was ook de oorspronkelijke plaats niet duidelijk geweest. Als geheel mag de bundel een succes genoemd worden. De artikelen zijn gevarieerd van onderwerp en ook voor een algemeen publiek goed leesbaar. H arry de Raad Ben Groninger, Van Doelenstraat tot Kerndoelen. De geschiedenis van de vereniging voor protestants-christelijk basisonderwijs (kleuter- en lager onderwijs, vglo en ulo in Alkmaar, 18/0-2000 (Allernaar, 2001). ISBN: 90-806066-1-8 In de vorige lijst met uitgaven is dit boek niet opgenomen en daar was een reden voor. Bijna direct na de druk is de hele oplage uit de handel genomen door de opdrachtgever. Hoewel het boek dus niet verkrijgbaar is, of misschien juist wel daarom, wil ik er hier wat meer aandacht aan besteden. In opdracht van het bestuur van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Basisonderwijs Alkmaar heeft Ben Groninger, leerkracht aan de basisschool De Prinsenhof in Alkmaar, een uitgebreide studie gemaakt van de geschiedenis van deze vereniging en dus van het protestants-christelijk lager onderwijs in Alkmaar. Aanleiding was de naderende federatie van scholen waardoor de vereniging een andere taak en inhoud zou krijgen. Een mooi moment dus om een gedenkboek te schrijven. Ben Groninger heeft drie jaar aan het boek gewerkt. Op basis van archiefstukken, notulen van bestuursvergaderingen, schoolkranten, persoonlijke verhalen, kranten-

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 40