buurjongens blijken van de 'verkeerde kant' te zijn en daarmee houdt de vriendschap op. Langzamerhand wordt de situatie grimmiger. Joodse gezinnen uit de buurt worden weggevoerd. Vaders moeten onderduiken om tewerkstelling in Duitsland te voorkomen, buurtgenoten worden gearresteerd omdat ze aan het verzet deelnemen. De jongens van 'tien' krijgen in de vaderloze gezinnen een heel andere positie. Zo maakt de schrijver ons deelgenoot van het leven in een gewone Alkmaarse buurt tijdens de bezetting. En dan komt de bevrijding. Buurtgenoten keren niet terug omdat ze omgekomen zijn, anderen verdwijnen omdat ze 'fout' waren tijdens de bezetting. En dan als er vele jaren voorbij zijn, als de jongens van tien zelf vader geworden zijn of zelfs grootvader gaat de schrijver gedreven door zijn herinnering op zoek naar vroeger. Een knap geschreven, soms ontroerend relaas van een Alkmaarse jongen, die op zoek gaat naar het verleden van zijn buurt, van zijn stad. Henk ten Berge is auteur van boeken van uiteenlopende aard. Titels van zijn hand zijn onder meer Van beesten en mensen (over Bert Haanstra) en Johan Cruyff is ongeneeslijk beter. Hij schreef ook voor televisieseries. Joop D. Kila Peter Bitter en Leo Noordegraaf cd., De Sint Laurens in de steigers. Bouwen, beheren en restaureren van de Alkmaarse Grote Kerk (Alkmaarse Historische Reeks XI; Hilversum, zooz). ISBN: 90-6550-198-} Het onlangs verschenen elfde deel van de Alkmaarse Historische Reeks is evenals deel X gewijd aan de Grote Kerk. Blijkens het voorwoord was het oorspronkelijk de bedoeling dit deel geheel te wijden aan de bouw- en restauratiegeschiedenis van de kerk. Het zou dan mooi aansluiten op deel X waarin vooral de geschiedenis van het interieur aan bod is gekomen. Omdat met name het onderzoek naar de bouw- en architectuur geschiedenis van de huidige kerk tijdrovender bleek dan aanvankelijk gedacht, is gekozen voor een andere invulling van deel XI en wel met een aantal detailstudies over andere aspecten van de geschiedenis van de Grote Kerk. Een publicatie over de bouw en architectuur van het kerkgebouw zal in een later deel van de serie aan de orde komen. De eerste bijdrage in de nieuwe bundel is van de hand van stadsarcheoloog Peter Bitter en gaat in op de voorganger van de huidige Sint Laurens. Het is een boeiend artikel geworden, waarin gepoogd wordt met behulp van archeologische en schriftelijke bronnen licht te werpen op de duistere geschiedenis van deze kerk. Niet alle vragen worden beantwoord. Wel worden interessante lijnen uitgezet voor verder onderzoek. Zo vraagt Peter zich af of het complex van het Hooge Huijs wellicht de kern was van een tot de Hollandse graaf of het Egmondse klooster behorend hof waarmee de kerk een eenheid

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 38