De tuin, 1940. Foto: P. Delemarre. Collectie Regionaal Archief Alkmaar ook een schuur zien met een plat dak, voorzien van een ver overstekende gootlijst. Deze schuur, die door Wils ontworpen werd, maakte wel deel uit van de eerste opzet. Een nieuwe toekomst voor het oude huis Afgelopen jaar verloor Wilhelminalaan 2 de kantoorfunctie die het in 1959 had gekregen. Het pand, dat al een aantal jaren in bezit van de gemeente was, is inmiddels weer in particuliere handen. De nieuwe eigenaar is de Alkmaarse makelaar Hans van de Leygraaf Hij heeft het huis gekocht om er zelf met zijn gezin te gaan wonen. Voor het zover is, wordt het eerst gerestaureerd. Daarbij wordt er naar gestreefd om de oorspronkelijke door Van Doesburg ontworpen kleurstelling van het interieur en het exterieur te herstellen. Ook diverse andere verdwenen elementen zoals de ruinschuur zullen weer volgens het oorspronkelijke ontwerp worden gereconstrueerd. Voorafgaande aan de restauratie en reconstructie van de diverse onderdelen vindt er uitgebreid onderzoek plaats. Daarbij zijn diverse specialisten betrokken. Zo verrichtte architectuurhistoricus Marijke Kuper uit Heerenwaarden samen met de Alkmaarse architect Rob de Vries onderzoek naar de ontstaansgeschiedenis van het gebouw. Voor het kleuronderzoek is een beroep gedaan op Willem Haakma Wagenaar uit Amsterdam, kunsthistoricus en restauratieschilder. In de afgelopen jaren zijn in ons land diverse interessante woonhuismonumenten uit de periode 1910-1940 met grote zorg gerestaureerd, zoals het beroemde Rietveld- Schröderhuis in Utrecht en het huis Sonneveld (een ontwerp van de architect L.C. van der Vlugt) in Rotterdam. Deze panden werden echter na restauratie ingericht tot museumwoning. Het bijzondere bij villa De Lange-Oort in Alkmaar is, dat het huis na voltooiing van de restauratie gewoon bewoond zal worden.

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 37