Muurpijler met in terracotta uitgevoerde decoraties van Willem C. Brouwer. Foto: Joop Elsinga gebruikte hij daarvoor geen natuursteenbanden meer, maar banden van beton (onder andere in het dubbel herenhuis Nassauplein 12-13 uit 1918-1919). Nieuw in Alkmaar was bovendien de wijze waarop smalle vensters tot brede groepen waren samengebracht en de toepassing van vaste bloembakken die onderdeel uitmaken van de totale architectuurcompositie (onder andere bij de ingang). Ook deze elementen zijn gebaseerd op voorbeelden van Wright. Een andere nieuwigheid voor Alkmaar was het expressionistische metselwerk met de karakteristieke diep liggende voegen. Ook het in de expressionistische architectuur geliefde Vlaams verband, waarbij strekken en koppen elkaar doorlopend afwisselen, was in 1916/1917 in Alkmaar nog niet eerder toegepast. Voor dit expressionistische metselwerk aan de voorgevel werd baksteen in twee hoofdkleuren gebruikt: voor de plint is een paarsrode baksteen toegepast, voor de rest een geelroze gemĂȘleerde baksteen, ook wel appelbloesem genaamd. Het is in Alkmaar een van de vroegste voorbeelden van een pand waar appelbloesem-baksteen, die vooral in de jaren twintig veel werd gebruikt, is verwerkt. Tussen de appelbloesem treft men ook hier en daar een donkergele baksteen aan die zorgt voor een extra levendig effect. Toch is het de vraag, of deze gele steen met opzet tussen de appelbloesem is gevoegd. Mogelijkerwijze hebben we hier te maken met een van de gevolgen van de schaarste aan bouwmaterialen tijdens de Eerste Wereldoorlog, waardoor ook ons land getroffen werd. Tot de overige bijzonderheden van de voorgevel behoort de in terracotta uitgevoerde decoratie van de keramische kunstenaar Willem C. Brouwer (1877- 1933) uit Leiderdorp. Deze is onder andere te vinden aan de twee naar voren springende muur pijlers die de vensterpartij links van de voordeur flankeren. Hier ziet men in de top paarsgewijze gestileerde vrouwenfiguren, die in profiel en met ontbloot bovenlichaam zijn afgebeeld. Langs de figuren zijn verschillende ornamentranden. De ornamenten in het midden zijn zowel van kleur (geel, blauw, paars en groen) als van glazuur voorzien. Wolkvormige ornamenten, eveneens voorzien van kleur en glazuur, treft men ook aan op de begane grond, en wel op de smalle gemetselde muurdammen tussen de vensters van de voorkamer. Het pand Wilhelminalaan 2 was overigens niet het eerste pand van Wils waar de terracotta-decoratie van Brouwer werd toegepast. Eerder was dat al het geval bij het pand Kennemerstraatweg 6-8 (1912, toepassing van onder meer ongeglazuurde terracotta bloem- 26

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 32