:n/ Er was er aan het ;eergarage, stad zelf Iminalaan Sakker Dz. okken, die C. de Bazel de jongere ntwierp al :ht om de ekeningen laan 4 van an nieuwe :aar allang Alkmaar, ere collega imer- en resboeken testad was beroemde ieuvre van moderne Na de tad, maar ider meer kwam hij Stijl, waar ;chreven.9 >rmentaal roe hij die aterjaren r marine- de tot de Amsterdamse School behorende architect Piet Kramer, heeft gekend. Dit gebouw, verwoest in 1940, was een van de vroegste voorbeelden van expressionistische architectuur in ons land. In de Alkmaarse villa De Lange- Oort zijn diverse expressionistische karakteristieken aanwezig. Dat geldt zowel voor het exterieur (toepassing van muurwerk, bestaande uit roodgeel gemĂȘleerde baksteen in Vlaams metselverband met diepliggende voegen) als voor het interieur (toepassing van kantige, overhoeks geplaatste sierelementen op diverse plaatsen, zoals het trappenhuis, maar ook aan de binnenzijde der raamkozijnen en aan een der schoorsteenmantels). Mede door het samengaan van elementen uit de architectuur van De Stijl en van het expressionisme van de Amsterdamse School is de Alkmaarse villa De Lange- Oort een bijzonder monument geworden. De voorgevel Al vanaf de straat is te zien dat het om een bijzonder soort pand gaat, waarvan er in de stad geen tweede te vinden is. Voor de toenmalige inwoners van Alkmaar moet het huis in 1916/1917 iets volstrekt nieuws geweest zijn. Nieuw voor Alkmaar waren bijvoorbeeld de strakke hoofdopbouw van de voorgevel met de horizontale geleding door natuurstenen banden en de ver vooruitspringende goten langs de dakrand. Deze elementen waren ontleend aan het oeuvre van Frank Lloyd Wright. Wat betreft de horizontale geleding: Wils zou deze in zijn latere werken opnieuw toepassen. Maar toen De voorgevel van het pand Wilhelminalaan 2 vandaag de dag. Foto: Joop Elsinga

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 31