Nancy Oort (1855-1539). Zij hebben er meer dan 20 jaar - tot aan hun dood - gewoond. Hun villa aan de Wilhelminalaan kreeg zowel een bezienswaardig exterieur als een bezienswaardig interieur. Het is een van de weinige Alkmaarse woonhuispanden, die in tal van nationale en internationale kunst- en architectuurboeken wordt vermeld. De reden hiervan is onder meer dat dit een van de eerste grote woonhuizen in ons land is, waarin sprake is van invloeden van de beroemde Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright (onder andere de ver overstekende gootlijst en de ingebouwde bloembakken). Bovendien zijn er enkele onderdelen aanwezig, die ontworpen zijn door bekende kunstenaars zoals Willem C. Brouwer (o.a. de beelden aan de gevel en een geglazuurd keramisch schoorsteenboezemreliƫf) en Theo van Doesburg (drie glas-in-loodramen in het trappenhuis en de bekroning van de trappaal). Ook in dit blad is al eens beknopt over dit pand geschreven.2 Maar er zijn meer bijzonderheden te melden. Zo blijken bij nadere beschouwing diverse onderdelen van de villa (het metselwerk van de voorgevel, de detaillering van diverse houten onderdelen zoals de voordeur en de trapleuning) uitgevoerd te zijn in de beweeglijke vormentaal van het expressionisme, een stijl die op dat moment nog jong was en die in Alkmaar nog niet eerder was toegepast. Zij hebben tot nu toe nooit in ruime kring belangstelling getrokken, vermoedelijk omdat Wils zelf er later nooit de aandacht op vestigde. Over dit interessante pand, dat in het begin van dit jaar op de rijksmonumentenlijst werd geplaatst, gaat dit artikel. Voordat het pand zelf aan de orde komt, wordt eerst enige informatie gegeven over de opdrachtgever en de architect.3 De opdrachtgever: het Alkmaarse echtpaar De Lange-Oort Jan de Lange C.Jz. stamde uit een bekend Almaars regentengeslacht, dat onder andere diverse notarissen en bankiers (destijds kassiers genoemd) voortbracht.4 De meeste Jan de Lange C.Jz. (links) en Nancy Oort (rechts) 22

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 28