J-IJl Verslag zomeravond wandelingen 2002 bezoek aan het Rijnlandhuis, nu het Erfgoedhuis, waar de dijkgraaf en zijn medewerkers ons de schatten van dit eeuwenoude gebouw toonden en ons zeer gastvrij onthaalden op de nodige drankjes. Door de heersende temperatuur een zeer welkome afsluiting van een interessante excursie. Om zeven uur werd de Kaasstad weer bereikt. dinsdag 14 mei: thema 'Kerk en Werk' Om 19.00 uur verzamelden zich 72 personen in de prachtige H. Laurentiuskerk aan het Verdronken- oord. De pastoor van deze kerk, de heer J.Bus, hield een interessante inleiding over de geschiedenis en het ontstaan van deze door de beroemde architect Pierre Cuypers ontworpen kerk, die op 15 oktober 1861 werd geconsacreerd. Ook werd aandacht besteed aan de gebrandschilderde glas-in-loodramen, kruiswegstaties, muurbeschilderingen en de 80 reliëfs, die enkele jaren na de bouw in het triforium zijn aangebracht. Daarna was er een rondleiding door de kerk. Om 19.30 uur startte de wandeling door het oostelijk stadsdeel met zijn historische panden en grachten. Na afloop van de prachtige wandeling werd er koffie/thee gedronken in de Matthiaszaal (de dagkapel) van de H. Laurentiuskerk, waar schilderijtjes hangen van de vele pastoors, die ooit in de parochie hebben gewerkt. woensdag 19juni: thema 'Elisabeth-wandeling' Voor deze wandeling hadden zich 172 personen verzameld in de hal van het voormalige Sint Elisabeth Ziekenhuis. Het ziekenhuis dateert uit 1925 en werd ontworpen door de bekende katholieke architect Jan Stuyt. Speciaal voor deze wandeling was het gebouw even open. Zuster Cecilia, nog in habijt, en de heer Zweering met assistentie van de gidsen van de historische vereniging, trokken door de gangen, de keukens, de energiehal en de kapel. Zuster Cecilia, die in 1964 in het ziekenhuis was gekomen, vertelde in de kapel over de dagindeling van de zusters uit die tijd, hoofdzakelijk werken en bidden en over de duizend vieringen, die zij als organiste-dirigente in het kleine kapelletje had verzorgd. Ook vertelde zij over de gebrandschilderde glas-in-loodramen achter het altaar, die de zeven sacramenten vertegenwoordigen en de ramen aan de zijkanten van de kapel die de zeven werken van barmhartigheid uitbeelden. Daarna werd er gewandeld door het Emma- kwartier. Na afloop werd er koffie/thee gedronken in ons pand C.W.Bruinvis. Het was een zeer geslaagde avondwandeling. maandag 1 juli: thema 'Rond de Doelen' Ondanks het zeer slechte weer waren om 19.00 uur 68 personen aanwezig in de hal van het gebouw van de oude Rijks-HBS aan de Paardenmarkt, waarin nu het advocatenkantoor Schenkeveld-Loomans gehuisvest is. Hier werd koffie/thee gedronken en cake gegeten, aangeboden door 4 medewerkers van het advocatenkantoor. Ook was er gelegenheid om de mooie gebrandschilderde glas-in-loodramen te bezichtigen in het trappenhuis, die onlangs gerestaureerd zijn door de Alkmaarse glazenier Roel Bildebrand. Om 19.30 uur begon de wandeling rond de schutterij of Sint Sebastiaansdoelen. In de Doelenstraat werd het Artilleriehuis bezocht, waar de heer Rob Roedema, archeoloog, rondleidde. Tijdens de wandeling was het droog. Opnieuw werd het een gezellige en interessante wandeling. De gidsen tijdens de wandelingen waren Jan Nachbar, Gonna de Reus, Joop Sik, Paul Silvius en Cees Vis. C.P.H. Vis

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 24