de geruchtmakende plannen om de binnenstad van Alkmaar aan te passen aan de moderne verkeersbehoeften. Ik liet hem mijn stedenbouwkundig plan zien voor het gebied rond de Grote Kerk. Hij was erg geïnteresseerd en nam het over in zijn adviezen. Het tracé van de Bagijnenstraat zoals die mede door zijn invloed er nu ligt is dus uiteindelijk gebaseerd op mijn plan. Maar de binnenstadsring is er nooit gekomen, op deze aanzet na. En zo is het eigenlijk steeds gebleven. Er werden wel allerlei plannen ontwikkeld, maat geen enkel plan werd geheel uitgevoerd. Ook ontbrak een totaalconcept. Begin 1972 kreeg ik van de project ontwikkelaar Amro-Westland de vraag of er een winkelcentrum te ontwikkelen viel rond de Grote Kerk. Daar heb ik plannen voor gemaakt, die ook met de gemeente besproken zijn. Er waren meerdere architecten bij betrokken. Op een gegeven moment is die ontwikkeling door burge meester De Wit gestopt. De bouw van De Vest dreigde namelijk in de knel te komen omdat de nieuwe plannen een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk zouden maken. Ook het Interkruis-pand aan het huidige Canadaplein kende een chaotisch ontstaan. Tegen het eind van 1979 wilde Intetkruis daar bouwen en toen is op een avond door iemand tijdens een raadsvergadering een tekeningetje gemaakt, dat het uitgangspunt werd voor de uiteindelijke plaatsing van het gebouw. Daar is dus het huidige Canadaplein uit voortgekomen. Stedenbouwkundig kun je het gebied rond de Grote Kerk karakteriseren als een keten van ad-hoc beslissingen. 25. De door Tauber ontworpen Tavara-fiets wordt geproduceerd in deze twee modellen Behalve gebouwen ontwerpt u ook auto's en fietsen. Hoe is dat .gekomen? Ontwerpen is een bepaalde manier van denken. Als kleine jongen bouwde ik konijnenhokjes, in de oorlog maakte ik van cacaoblikjes lantaarntjes en heb ik een spinnewieltje ontworpen. Daar werkten we thuis ook mee. Later zag ik in tijdschriften een spinnewieltje dat precies dezelfde vorm had. Het bleek een 'schippertje' te zijn, gebruikt op binnenschepen. 19

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 21