de jaren zestig veel inspraak kwam van onder meer de studenten, is dat deels verwaterd. Na vijfjaar hoogleraar te zijn geweest, kreeg ik van mijn huisarts het advies om het rustiger aan te gaan doen. Ik ben toen teruggetreden als gewoon hoogleraar. Wel bleef ik tot 1978 aan Delft verbonden als buitengewoon hoogleraar, maar dat was minder arbeidsintensief 10. Plattegronden van de Provinciale Bibliotheek in Leeuwarden (boven) en het crematorium te Schagen (onder) :Ofs£É Passen uw gebouwen in een bepaalde stroming? Toen ik jong was had je veel verschillende richtingen in de architectuur. Zo had je het traditionele bouwen, de Amsterdamse school, het functionalisme. Ik heb nooit echt tot een bepaalde stroming behoord, maar ben natuurlijk wel een kind van mijn tijd. Het functionalisme heeft misschien de meeste invloed op mij gehad. Het is ook de meest dominante stroming van de 20ste eeuw geworden. Dat zie je als je naar mijn Alkmaarse gebouwen kijkt bijvoorbeeld sterk terug in het gebouw van de HTS en in dat van de districtstelefooncentrale bij de Leeghwaterbrug (afb. 18 en 19). Toch heb ik juist de diversiteit van het vak altijd boeiend gevonden. Ieder -isme komt voort uit het benadrukken van een bepaald aspect van het architectonisch vocabulaire, wat ook altijd een zekere beperking inhoudt. Soms vind ik die heel moderne dingen boeiend, maar ik kan ook genieten van de Engelse landhuizen van Lutyens, waarbij gewerkt wordt met materialen die zo prachtig kunnen verouderen. Voor mij is altijd in de eerste plaats de opdracht de inspiratiebron geweest. 'Bouwen naar opdracht' was de titel van mijn inaugurale rede en van mijn afscheidscollege. Ook het boek dat Hilde de Haan en Ids Haagsma in 1990 schreven over ons bureau heeft die titel. Voor het karakter geven aan een gebouw, zowel in functionele als in maatschappelijke zin, koos ik als een eclecticus uit het gehele veld van architectonische middelen. Dat is voor mij de rijkdom van een allround vakmanschap. De consequentie ervan is wel dat je niet herkenbaar bent als representant van een bepaalde stroming. Het bouwen naar opdracht heeft altijd geresulteerd in zeer bruikbare gebouwen en zeer tevreden gebruikers en opdrachtgevers. Met de schaduwzijde ervan word ik de laatste jaren geconfronteerd nu gebouwen door bedrijfsgroei of anderszins leeg komen te staan en blijkt dat deze werkwijze soms

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 10