estal Jane gemeester aanstaande Sybout en il om deze familie ie gaf te orzaak van n in 1893 ar brieven haar oom Lig van het en te gaan n altijd op aarmee zij ir veel tijd lievelings groot deel leggen van te vriend- specteerde ijn spreekt 16 Uit haar vanten van aal twintig eventuele aorafgaand ven aan de eld dit een 1 met een :ndschaps- ,ange zijn en schrijft ar hoog'.17 rengen aan ek aan de es'. Tijdens zij in deze periode: 'Vandaag hebben wij vijf visites gemaakt bij de Ooms en Tantes, overal maar kort, maar nu ken ik ze toch allemaal'.19 Ook hield zij naar Engels voorbeeld in haar verlovingstijd 'meisjesvisite'; op deze visites kwamen dan verschillende meisjes uit de hogere stand van Alkmaar.20 Naast 'welkomstvisites', kende men 'theevisites of thee uurtjes' en 'nieuwjaarsvisites', die eveneens aan strikte omgangsregels gebonden waren. Bij deze visites bleven de dames thuis om bezoek te ontvangen, terwijl de heren en eventuele kinderen bezoeken gingen afleggen.21 Zo bleefCornelia op nieuwjaarsdag thuis 'om er een paar te ontvangen' terwijl haar Pieter 'alleen visites heeft gemaakt'.22 Toen Cornelia net getrouwd was ging zij zelf ook visite houden. Onder de eerste bezoekers, die Cornelia als huis- en gastvrouw ontving, waren de werknemers van de zeepziederijen van haar man. Cornelia was hier zeer vol van en schreef er als volgt over: 'En nu moet ik nog iets heel bijzonders vertellen, dat U zeker niet zult hebben verwacht, namelijk dat wij verleden zondag al zestien menschen op visite gehad hebben, en wel al de knechts van de fabriek met hunne vrouwen of meisjes: twee vrouwen zijn niet meegekomen, anders waren we met ons zo-en geweest'.23 In de voormiddag legde Cornelia tegenbezoeken af bij dames die ook op haar visites waren geweest.24 Tot de dagelijkse visiteronde behoorde ook tante Foekje Schiere, de vrouw van Timon Henricus de Lange, broer van Pieter Bruinvis. Deze tante werd in 1896 regentes van het Burgerweeshuis te Alkmaar.25 Daarnaast zette zij de ijzerhandel van haar man na zijn dood voort en woonde zij in de deftige Langestraat.2^ Foekje Schiere hield geregeld 'theevisites voor dames' in haar huis. Overigens vonden deze niet in de middag plaats, zoals vandaag de dag gebruikelijk is, maar 's avonds na het 'middagmaal' van vijf uur tussen zeven uur en halfacht.27 Dit 'thee-uurtje' was belangrijk en kon niet zomaar worden afgeslagen, vooral niet wanneer men door een vooraanstaand persoon werd uitgenodigd. Ook Cornelia overkwam dit eens. 'Tot overmaat van ramp' kwam tante Foekje 'nog op het idee om Anna en mij gisteren op een theevisite voor dames te vragen, zoodat ik van half acht al weg moest en Piet was groot half zeven pas thuis gekomen en moest toen nog eten'.28 Het aanzien van tante Foekje werd naast de door haar beklede functies vergroot door het in huis hebben van twee inwonende kostmeisjes. Het betrof meisjes uit de betere milieus, die tijdelijk ondergebracht werden bij een gegoede familie om gevormd te worden in het huishouden. Een algemeen gebruik bij de rijke bovenlaag, aldus Cornelia.29 Cornelia Hendrika de Lange- Tigler Wybrandi (1859-1941)

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 93