genoemde rijke texcielfamilie uit Harlingen. De opa van Pieter de Lange trad op zijn beurt in het huwelijk met een nicht van de moeder van Anna Wentel en de vader van Pieter trouwde een Sybouts. Op deze manier werden de banden met doopsgezinde families uit Friesland steeds inniger. Later ging de halfbroer van Pieter de Lange, Jacob Josias, in Leeuwarden wonen. Deze halfbroer onderhield goede contacten met de aangetrouwde verwanten en kende ook de familie Tigler Wybrandi. Het is zeer waarschijnlijk dat de toekomstige echtelieden elkaar bij Jacob Josias hebben ontmoet. Volgens haar oudste zoon Pieter miste Cornelia haar familie.11 De weerslag van haar heimwee vinden we terug in een omvangrijke briefwisseling met haar moeder, haar zus Ybeltje en andere familieleden. Deze brievencollectie, die de periode 1880-1941 omvat, is vrijwel geheel bewaard gebleven. De eerstejaren van haar leven in Alkmaar zijn met name interessant omdat Cornelia haar plaats nog moest zien te vinden in het Alkmaarse notabele milieu. Zij was in deze jaren nog heel duidelij k bezig om vorm te geven aan haar 'nieuwe' leven in Alkmaar. Visites rijden, de inrichting van het huis en het aannemen van personeel speelden een belangrijke rol. Met de komst van haar eerste kind in 1887 breekt weer een nieuwe periode aan in haar leven. Cornelia schrijft vooral over haar huishoudelijke taken, de kinderen, de 'ongesteldheden' die haar gezin teisteren en over het ideaal van 'huiselijk geluk'. Rond de eeuwwisseling verschuift haar interesse van huishoudelijke beslommeringen steeds meer naar activiteiten buitenshuis. Cornelia toont zich onder andere aanhangster van de uit Duitsland overgewaaide reformbeweging en gaat zich ook actief inzetten voor de Alkmaarse afdeling van deze beweging. Ook wordt Cornelia regentes van het Burgerweeshuis in Alkmaar en neemt zij zitting in tal van verenigingen. De brieven geven dus een mooi beeld van de verandering in haar levensstijl. Maar daarachter ging, zoals we ook zullen zien, aanmerkelijk meer continuïteit schuil dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. De maatschappelijke initiatieven lagen in zekere zin al besloten in haar doopsgezinde achtergrond, wat in Cornelia's geval neerkwam op een aanvankelijk voor zichzelf en nadien ook naar buiten toe beleden vertrouwen op wilskracht en karaktervorming. Adrianus Petrus de Lange (1775-1858) Familiebanden Vanaf 1884 verbleef Cornelia vrijwel constant in Alkmaar. Pieter woonde bij zijn ouders op de Bierkade en onderhield voornamelijk contact met naaste verwanten uit de Alkmaarse ondernemerskringen. Aan deze kade woonde ook zijn broer Sybout en zijn

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 91