nacht en de tschool, een ilegenheden :oterieën bij iet was een k wat Ernst riende eeuw ervelend en in 1899 over irachtig. Zij rar vreselijk :ak bij haar ;erlijking te school voor kskunde en en gezeten, s kreeg in en gymles. ier Giesbert et stedelijk ij eveneens 1 ging hij al 1 kent en de ge rol als in 1912 op acureur en eiden. Over dat dit een endertigste ir werd ook Voet van eth huwde :t politieke lir. Hierbij Wat betreft de politieke functies van drie opeenvolgende generaties vond een duidelijke verschuiving plaats. In de eerste generatie maakte Gijsbert carrière in de politiek. Hij was lange tijd burgemeester van Alkmaar en lid van de Eerste en Tweede Kamer. In de tweede generatie was vanaf de jaren vijftig sprake van terugtrekking uit lokale bestuursfuncties. Zo bedankte Giesbert in juni 1851 voor de Alkmaarse gemeenteraad, een paar maanden vóór de invoering van de directe verkiezingen voor de Raad. Hij was niet de eerste. Van Foreest had zich al in mei 1851 teruggetrokken uit de Alkmaarse Raad. Ook in de nationale politiek was bij de familie Fontein Verschuir een machtsverlies te zien, al werd Carel in de laatste jaren van zijn leven via de Provinciale Staten tot Eerste Kamerlid gekozen. Bij de derde generatie was de terugtrekking compleet. Carels enige zoon bekleedde helemaal geen bestuursfuncties, hij was ambtenaar bij de burgerlijke stand. Wel was de echtgenoot van Frederica korte tijd lid van de gemeenteraad, maar de familie Fontein Verschuir bekleedde vanaf ongeveer 1880 geen politieke functies meer. Vanaf 1880 was een enorme politieke machtsvermindering te zien, al had dit deels ook te maken met het uitsterven van de familietak in mannelijke lijn. Wat het financiële vermogen betreft behoorden zowel Gijsbert, Carel, Giesbert als Frederica tot de rijkste inwoners van Alkmaar. Overigens blijkt dat de oudste zoon niet Bartout en Cornelia Frederica met ouders, kinderen en personeel in de tuin van huize De Dieu in de Langestraat, ca. 1890 (zie ook omslag)

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 85