Cornelia Frederica Fontein Verschuir (geheel rechts) met zoon Giesbert, schoondochter Fenna en dochter Elisabeth, 1929 Hereeniging'. Bartout was hier in ieder geval bijna elke zaterdagavond en als bestuurslid zal hij goede mogelijkheden hebben gehad tot het vormen van een uitgebreid sociaal netwerk.69 Verder was hij lid van allerlei andere verenigingen. In het laatste decennium van de negentiende eeuw schoten in Alkmaar, net als in de rest van Nederland, verenigingen als paddestoelen uit de grond. Bartout was onder meer lid van de Vereniging voor de Statistiek en correspondent van de geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandse Zeewezen en van de Nederlandschen Oudheidkundigen Bond. Buiten het 'seizoen' gingen Frederica en Bartout meestal een paar weken op vakantie naar Scheveningen en Den Haag, waar ook altijd een aantal bekenden uit Alkmaar op vakantie waren en ook hier ging men bij elkaar op visite. Daarnaast bezochten ze familie in Den Haag. Ze sliepen overigens altijd in hotels. Soms gingen ze 's zomers naar Duitsland en zelfs hier kwamen ze vaak bekenden tegen. Zo schreef Frederica in juli 1896, toen ze met de harmonicatrein door Duitsland langs Brühl reisden: 'het wemelt van de Hollanders en zelfs zien wij stadsgenoten'. Bij terugkomst waren zij wel eens 'gefrappeerd door de eentonige stilte van Alkmaar'. Frederica speelde toen ze klein was met andere kinderen uit Heiloo en had vanaf haar dertiende een hartsviendin Jo Thomsen. Jo en Frederica zagen elkaar regelmatig en

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 82