een enkele keer wandelend: 'Ik heb daar op Heilo zoo mijne plekjes, waaraan ik bizonder gehecht ben en ik sta soms hier en daar stil om mij van allerlei herinneringen uit mijne kindsche dagen en toen papa nog leefde'.60 In het weekend ging het hele gezin naar Ter Coulster en vaak gingen vriendjes of vriendinnetjes mee. In 1891 hadden ze hier een koepeltje laten bouwen om te gebruiken voor picknicks. Vanaf 1885 kwam de fiets in de mode.61 In 1905 schreef Frederica dat ze naar Ter Coulster ging om in alle stilte te kunnen oefenen met het opstappen op haar fiets. Toen bleek dat hier een aantal mensen op een bankje zat, vond ze dit nogal vervelend aangezien ze nu zelfs op eigen terrein niet ongegeneerd kon oefenen. Daarnaast gingen Frederica en haar kinderen vaak naar de tennisbaan om een partijtje te spelen, waarna soms in groot gezelschap gelunched werd. De kinderen gingen wel eens naar de tennisbaan van de familie Van Reenen te Bergen. Daarnaast speelde haar jongste dochter hockey en haar zoon voetbal. Dit komt overeen met wat Yme Kuiper schreef over het verandering van Teasure' in 'pleasure aristocracy', wat inhield dat vanaf 1880 sport populair werd bij de elite in Nederland: cricket vanaf 1880 en daarna volgden tennis en voetbal.62 Daarnaast gingen Frederica en met name haar kinderen in 1912 vaak naar de bioscoop, waar ze films zagen als 'Den Prins te Leeuwarden' en 'De begrafenis van Generaal Booth'. Opvallend is dat Frederica bijna nooit naar de kerk ging, zo schreef ze in 1905: 'Vooral dit jaar ging ik liever niet naar de kerk, hoewel een oudejaarsdienst wel prettig kan zijn'.63 Ze was Nederlands Hervormd, maar niet gediend van al de uiterlijke vertoningen van het geloof en vond dat iedereen op zijn eigen manier kon geloven. Het liefst bad ze alleen en niet in de kerk. Dit beeld had ze van haar vader overgenomen. Deze vrije opvatting paste meer bij de remonstrantse kerk, waar ze dan ook heel af en toe heen ging met haar oudste dochter Anna. Haar man Bartout was echter president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde kerk. In de kerk te Heiioo hadden Frederica en Bartout een kerkbank, die Gijsbert gekocht had. Het uitgaansleven in Alkmaar zou in vergelijking met Utrecht zeer stil geweest zijn.64 Frederica ging zeer zelden naar uitgaansgelegenheden, aangezien ze hier niet van hield, zo schreef ze: 'Ik voel mij op ter Coulster een geheel ander mensch dan in ene volle harmoniezaal. Waar ik in de laatste zoveel om mij heen zie dat mij afstoot, zoo trekt mij op ter Coulster alles aan'.6' Frederica en Bartout gingen gemiddeld vijf keer per jaar uit. Ze bezochten voornamelijk concerten, maar soms ook toneel. Verder waren er af en toe muziekuitvoeringen bij Frederica en Bartout thuis. Waarschijnlijk maakten zij of de kinderen dan zelf muziek.66 Het gezin leende ook een keer een 'graphophoon'. Verder gingen ze 's zomers af en toe naar de Buitensociëteit in de Hout, waar wel eens gedanst werd. Frederica had het er echter niet zo naar haar zin omdat het publiek naar haar mening te 'gemêleerd' was. Het uitgaansleven in privé-sfeer bestond naast de visites uit diners. Volgens Montijn waren diners gelegenheden waar een select groepje standsgenoten werd uitgenodigd.

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 79