'Aanvankelijk dacht ik dat mijn ontmoeting met Bartout in touw was gezet door dr. Van Leeuwen omdat er zulke rare figuren op zijn nichtje afkwamen en [hij] eens probeerde een fatsoenlijk jong mens in te halen. Veel later heb ik begrepen dat mijn vader 't had bewerkt en dat werd me bevestigd. Grootpapa Van der Feen was in de rechtbank hier met mijn vader en die was erg op hem gesteld'.40 Cornelia Frederica Fontein Verschuir (1859-1944) op oudere leeftijd Een paar dagen voor de bruiloft schreef Frederica in haar dagboek over de uitnodigingen: 'Veel mensen bedanken en van de familie in Utrecht zal niemand aanwezig zijn'. Het kan erop wijzen dat Frederica en Bartout niet zo hoog in aanzien stonden, maar dat de familie uit Utrecht ook niet kwam is niet verbazingwekkend. De relaties met hen waren niet zo goed, wat al bleek uit het eerder genoemde voorval dat haar tantes uit Utrecht niet bij het huwelijk van haar vader waren.41 Frederica schreef over de verhouding met haar man het volgende 'Ik hoop een flinke vrouw te zijn en te leven voor het geluk van mijn man. Hij verdient het zoo ten volle'. In een bijgevoegd briefje schreef ze: 'Als flinke huisvrouw ontpopte ik mij niet, van koken wist ik weinig af en met personeel omgaan viel niet mee'42 Hierin weerklinkt het huiselijkheidsideaal dat vanaf halverwege de eeuw opgekomen was en waaraan Frederica dus naar haar eigen mening niet voldeed. Vanaf 1880 heerste in Europa een landbouw crisis. Over de gevolgen hiervan op de vermogens van de elite is nog weinig bekend. Bij de familie Fontein Verschuir zijn in ieder geval weinig gevolgen te zien. Wel maakte Frederica zich in 1894, nadat ze getrouwd was, zorgen om haar financiële positie: 'We hebben een financiële berekening gemaakt. Het stemt ons niet bijzonder opgewekt'. Van 1894 tot 1906 hadden Bartout en Frederica een vermogen van 180.000. In 1906 trad Bartout toe tot de gemeenteraad en in hetzelfde jaar stegen hun bezittingen naar 413.000. Dit is een opvallende toename, aangezien gemeente raadsleden niet zoveel betaald kregen. De verklaring moet gezocht worden in de erfenis van Frederica's moeder, die in dit jaar stierf Het vermogen bleef verder constant tot het door het overlijden van Bartouts moeder in 1913 steeg het tot 542.000. Interessant om te

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 74