er voor, dat ichterin zat, eer mooi en ien het door an Egmond. .1 voelden de oen de oude 1 gedeeld in Pieter het den met de rd onder de met het vee ;anisaties en legde zich toe op het fokken van kalveren en lammeren, waarmee hij prijzen won op Interieur op de Nijenburg, landbouwtentoonstellingen.113 In de Tweede Kamer verdedigde hij dan ook de ca. 1925 agrarische belangen.114 Het landgoed en zijn bewoners namen een centrale plaats in binnen het sociale en culturele leven van Heiloo en hadden intensief contact met de dorpsbewoners. Zo werd Pieters tweede huwelijk in 1881 in het dorp als een feest gevierd. Zijn bruid Catharina Louise Momma zag zich in Heiloo verwelkomd door de schooljeugd, die in feestgewaad een lied zong ter ere van het paar. Vervolgens hield de schoolmeester een toespraak.115 Binnen Heiloo was Pieter wethouder, vanaf 1905 trad zijn zoon Nicolaas (1876-1945) op als burgemeester. Vanaf de jaren t870 gebruikten culturele verenigingen de bossen van het landgoed Nijenburg voor samenkomsten en tot begin jaren 1920 werden er ook harddraverijen gehouden. Eind negentiende eeuw organiseerde de schoolmeester van Heiloo schaatswedstrijden voor de jeugd op de vijver van Nijenburg en een toneelvereniging gebruikte de 'comedie' op het landgoed - een openluchttheatertje van lindenhagen en een aarden wal - voor het geven van voorstellingen.116 De bossen van Nijenburg werden een attractie voor wandelaars uit Alkmaar en Heiloo. In de twintigste eeuw kwam de bebouwing van deze groeiende gemeenten te grenzen aan de bossen van Nijenburg. 59

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 61