'verdraaid aardige schurkie' uit Rotterdam, het meisje dat zij altijd met 'hun' jonker zagen schaatsend9 Cornelia beschrijft het huwelijk van haar ouders als een verstandshuwelijk. In materieel opzicht de redding van de Nijenburg, werd het huwelijk emotioneel geen succes; Cornelis en zijn vrouw waren te verschillend van aard om veel affectie voor elkaar op te vatten. Uit een brief die hij van zijn moeder ontving, blijkt dat Cornelis klaagde dat zij hem met zoveel meer begrip tegemoet trad dan zijn vrouw.70 Hoogleraren en predikanten Eerder zagen we dat de familie in de negentiende eeuw sterkere banden kreeg met het landelijk leven en haar vermogen grotendeels uit onroerend goed kwam te bestaan. De familietraditie raakte sterk verbonden met Nijenburg en de familie trachtte dit landgoed met alle mogelijke middelen te behouden. Daarbij had de familie Van Foreest eind achttiende eeuw toenadering gezocht tot adellijke milieus door het sluiten van huwelijken met edelen. Laatstgenoemde trend zette echter niet door. In de negentiende eeuw zou alleen Maria Cornelia van Foreest (1794-1836) in de echt treden met een Hangest baron d'Yvoy en de sociale contacten die Dirk van Foreest (1792-1833) en zijn opvolgers op Nijenburg onderhielden, richtten zich eerder op de geletterde burgerij dan op de aristocratie.71 Als student in Leiden legde Dirk van Foreest een aantal contacten die van doorslaggevend belang zouden zijn voor de sociale positie van zijn familie. Zo leerde hij in Leiden de eminente hoogleraar-predikant Johannes Henricus van der Palm kennen, met wiens dochter hij in 1816 huwde. Van der Palm had zich als huispredikant van de Zeeuwse edelman Van der Perre toegang weten te verschaffen tot aristocratische kringen/2 Dankzij het prestige dat hij opbouwde als gevierd kanselredenaar, agent van de Nationale Opvoeding en hoogleraar aan de Leidse universiteit, was hij in staat zijn dochters te laten huwen met edelen en patriciërs. Aanvankelijk een verklaard tegenstander van alle voorrechten van adel, geboorte en afkomst, bagatelliseerde hij in 1813 de partijstrijd van de voorafgaande jaren tot een ongelukkig misverstand/3 Een andere hechte band ontstond doordat Dirk tijdens zijn Leidse studententijd vriendschap sloot met Pieter Loopuyt, die eveneens een dochter van Van der Palm huwde. Na de voortijdige dood van Dirk in 1833 trad Loopuyt op als voogd over diens kinderen en beheerder van het familiebezit. Hij arrangeerde het huwelijk tussen zijn dochter Johanna Elisabeth en Dirks zoon Cornelis van Foreest. Als gevolg van het huwelijk met de hoogleraarsdochter Jacoba Elisabeth van der Palm kwamen het huwelijkspatroon en het sociale leven van de Foreesten in het teken te staan van een Leids universitair milieu. Dit wereldje verschilde nogal van de kennissen die opduiken in het album amicorum van Dirks vader, die in de jaren 1770 in Leiden studeerde en hoofdzakelijk met patriciërs en edelen omging/4 Jacoba Elisabeth van der Palm, de weduwe van Dirk van Foreest, verbleef's winters veelal bij haar familie in Leiden. Uit dit verblijf vloeiden weer verdere bindingen met

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 52