J ét Van Hoorn naar Alkmaar Nadat zijn vader Cornelis eigenaar werd van de Nijenburg, maakte Dirk van Foreest (1729-1782) vanuit Hoorn de overstap naar de vroedschap van Alkmaar. Deze verhuizing was van grote invloed op de geschiedenis en levensstijl van de familie. Meer dan in het nabijgelegen Hoorn, richtte de statusconcurrentie tussen Alkmaarse patriciërs zich op een adellijke, landelijke levenswijze. Terwijl zij in vermogen achterbleven bij hun Hoornse collega's, bestond een aanzienlijk groter gedeelte (22 procent) van het bezit van Alkmaarse vroedschapsleden uit landerijen en buitenplaatsen. Daarbij had een groot aantal edelen zitting in de vroedschap van Alkmaar, terwijl deze in de Hoornse raad vrijwel ontbraken. Naast een graaf van Nassau-Bergen en een baron Du Tour waren er in de achttiende eeuw zeven Alkmaarse raadsgeslachten die het predikaat jonkheer voerden.12 De overstap naar Alkmaar bracht de familie Van Foreest in sociaal opzicht dus (weer) dichter bij de adel. Dit blijkt ook uit het feit dat de Foreesten vanaf het midden van de achttiende eeuw veel huwelijken sloten met edelen; deze vonden zij onder de leden van de Alkmaarse raad en de Gelderse adellijke familie Van Delen. Toch zou de familie pas in de negentiende eeuw ook adellijk - dat wil zeggen landelijk - gaan leven; een periode waarin de adellijke huwelijkspolitiek juist weer naar de achtergrond verdween. Overigens blijft de Hoornse tak, die in de negentiende eeuw uitstierf, hier buiten beschouwing. Nijenburg In Najaarsbladen wordt de familietraditie sterk verbonden met de zorg om het behoud van de Nijenburg. Toch was dit door erf verkregen landgoed in de negentiende eeuw nog geen eeuwenoud familiebezit. Het huis Nijenburg had ook geen 'adellijk verleden' Het huis Nijenburg door H. Tavenier, 1787. In de late achttiende en negentiende eeuw herschiep de familie Van Foreest de tuinen in de Engelse landschapsstijl 37

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 39