Dienstbodes in de keuken van het echtpaar Antonius Matthias de Lange en Johanna Maria Wagenmaker in de Langestraat, ca. 1920 huiselijkheidsideaal.51 Een ideaal overigens dat stoelde op het privilege der nietsdoende klasse te beschikken over huispersoneel. Ook al zijn de bronnen nogal schaars op dit punt, aangezien de kost en inwoning van meiden, knechten en gouvernantes vermoedelijk net zo gewoon was als het tegenwoordige bezit van auto's en keukenapparatuur; het is goed ons te realiseren dat de notabele levenswijze bestond uit een wereld van afhankelijkheden. Tot in de slaapvertrekken wisten Meneer en Mevrouw zich omringd met bedienden die hun plaats wisten en hun meerderen - ook de door hen opgevoede kinderen - vousvoyeerden, al waren zij natuurlijk je en jij, en konden ze ook in Alkmaar maar zelden goed doen.52 Interessant is echter dat zich tegen het einde der eeuw een kentering aftekende, toen notabele dames zich onder invloed van 'de eerste feministische golf gingen beraden over hun maatschappelijk nut. Waar lang een gesalarieerde functie voor een telg uit de notabelenstand volstrekt onoirbaar was, groeide - in het licht der verminderde erfenissen en jaargelden - het besef dat in elk geval de overschietende jongere zoons en dochters toch zelf aan de kost moesten komen. En zo verschenen in een periode waarin de schaarser wordende meiden juffrouw' werden en het 'derde meisje' er steeds meer bij inschoot, plotseling dochters van goede komaf met huishoudonderwijs en 2 6

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 28