iek vrijwel lede coterie delijke rust :perspectief nale en het rdwijnende Interessant ig verloren. uwens) nog an de eeuw :ie en het Is Alkmaars standplaats e Staten en e stedelijke 1 Foreesten le en Eerste vatieve jhr. roken in de :e gaf, blijkt lanbevolen, t, met geen 1 rmee twee ntenadel in isidentie en ke terugval :rkiezingen zestig werd achtig (met 1 inzette.43 afische trek iale topelite Den Haag :ls geadelde van recente ls Delft en estigden op is dan ook rdaal, Zeist, en Rozendaal. Dit duidt overigens niet alleen op een continuïteit van het grootgrondbezit, want ook de nieuwe villadorpen trokken veel rijken aan.44 Weliswaar troffen de heren elkaar nog wel in de stedelijke sociëteiten, maar zoals ten aanzien van de Asser sociëteit is opgemerkt, 'degenen die er samenkwamen, waren na 188b niet meer de werkelijke Heren van Drenthe'.45 Voor het Alkmaarse fungeerden Heiloo en Bergen als vestigingsplaats voor oude én nieuwe rijken. En men kan zich afvragen of de heerlijke traditie van beide gemeenten niet mede een rol heeft gespeeld in hun ontwikkeling tot villadorp. De intensieve bemoeienis van de Foreesten, Fontein Verschuirs en Van Reenens met het lokaal bestuur spreekt wat dit betreft boekdelen. Opmerkelijk zijn vooral de plaatselijke wethouders- en burgemeestersambten die leden van deze families vanaf het laatste kwart van de negentiende eeuw bekleedden als compensatie voor de verdwenen heerlijkheids rechten.46 Deze ontwikkeling staat welhaast haaks op de in dezelfde periode geconstateerde overgang van traditionele notabelenpolitiek naar moderne, verzuilde massapolitiek. Immers, vanaf de kiesrechtverruimingen ontstonden vooral in de steden nieuwe vormen van politieke strijd, bedoeld om via godsdienst en klassenbewustzijn 'het volk achter de kiezers' te mobiliseren.47 Voor een oud-liberaal staatsman als de 'Familiedag' op de Nijenburg in de zomer van 1908 ter gelegenheid van de gouden bruiloft van Dirk van Foreest (1829-1921) en Anna Gerarda Francina van Leeuwen (1834-1908) 23

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 25