schijn wekken die beter vermeden wordt. Wat ik in het vooruitzicht kan stellen, is, dat ik ter vervulling van de vacature een eventueele voordracht tot benoeming van mr. H.D.A. van Reenen welwillend zal ontvangen'.22 Op het ministerie was echter de vraag gerezen of men in Bergen niet een burgemeester van katholieke gezindte moest aanstellen. Immers bij de laatste kamerverkiezingen waren de katholieke kiezers in het dorp veruit in de meerderheid geweest. Maar Jacob van Reenen was op de zaken vooruitgelopen en had zijn opvolger al openbaar gemaakt. Niemand in de gemeente uitte bezwaren. Roëll hield vast aan zijn voordracht, nadat de Bergense r.k.-kiesvereniging een adres aan de koningin richtte met het verzoek om Van Reenen tot burgemeester te benoemen. De belangrijkste tegenkandidaat die Roëll had aangewezen in zijn advies was de katholiek Michielsen, lid van de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Deze was in de ogen van de commissaris geen serieuze kandidaat, want hij bezat, 'ondanks zijn onmiskenbare bekwaamheden, geen der qualiteiten die den burgemeester eener zich als badplaats en centrum van vreemdelingenverkeer ontwikkelde gemeente als Bergen moeten kenmerken. Vooreerst is daar nodig een man van aanzienlijken huize, 'mijnheer' in al zijne opvattingen en in zijn uiterlijk optreden. Maar bovenal iemand met een ruimen blik, onpartijdigen inzichten en wiens politieke drijfveren geen parten spelen'.23 Michielsen had zich eerder als burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude juist laten gelden als een politieke scherpslijper die zich aan partij politiek schuldig maakte, en was kortom dus niet de man 'voor wien de persoonlijke en locale aanspraken van mr. Van Reenen moeten wijken'. Hendrik Daniël van Reenen voldeed veel beter aan het profiel. Hij was wel van aanzienlijke komaf en had zich tijdens zijn ontmoeting met Roëll blijkbaar een mijnheer in zijn opvattingen en uiterlijk optreden getoond. Na 38 dienstjaren lukte het Jacob om zijn opvolger aan te wijzen. Zo bleef de belang rijkste bestuurspost in de gemeente in handen van de familie. De benoeming van Jacobs zoon werd feestelijk gevierd. Eén van Hendrik Daniël Adolf van Reenen (1889-1972) "Mt Hy 125

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 127