familieactiviteiten. Bij de oprichting van de NV had Jacob formeel de allesbeslissende stem in het beleid, maar in feite voerden hij en zijn echtgenote samen de leiding. Al snel werd dit ook officieel, toen de directeur nauwelijks een jaar later de helft van zijn preferente aandelen (ter waarde van 90.000 aan zijn echtgenote schonk. Hij gaf haar dit aandelenpakket 'wegens door haar sinds 1882 onafgebroken verrichten arbeid ten behoeve van het grondbezit te Bergen van hem ondergetekende', aldus het commentaar in de overdrachtsakte.15 Hierdoor had Marie voortaan in de aandeelhoudersvergadering evenveel zeggenschap als haar man. De stichting van de badplaats op het oude landgoed was uit financiële noodzaak geboren en leverde inderdaad ook geld op. In hun presentatie deden de Van Reenen er echter alles aan om de onderneming los te koppelen van economische motieven. De onbaatzuchtige stichteres Op 26 augustus 1915, midden in het negende badseizoen, werd de jaarlijks terugkerende fortenwedstrijd gehouden. Kinderen van de badgasten wachtten in hun zelfgebouwde zandkastelen langs de vloedlijn op het opkomende water. De bouwer van het fort dat het langst standhield werd tot winnaar uitgeroepen. De happening werd aangegrepen om een eerbetoon te brengen aan mevrouw Völter, de zelfbenoemde beschermvrouwe van het vakantieoord. Op de wijs van 'Mijn Nederland' van P. Louwerse zong de Bergense strandjeugd een jubellied voor de burgemeestersvrouw, met een tekst die bijna deed vergeten dat de stichting van de badplaats voor de familie Van Reenen als zakelijk avontuur was begonnen: 'Wie bereidt ons aan dees stranden Vrolijkheid en kindervreugd Wie is 't, die met eigen handen Zorgt voor 't heil van Bergen's 'k Roep het van den duinenrand Met mijn vlagje in de hand Gij! De gastvrouw van dit strand Blijfgezegend ed'le Vrouwe In dit oord door u gesticht Kinderoogen, bruine, blauwe Zijn vol dank op U gericht Jubel'n wij langs Bergen's strand Boven van den duinenrand Heil! De gastvrouw van dit land Heil! De gastvrouw van dit land.16

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 123