'De eerste waterstraal'in Bergen aan Zee. In 1909 liet het familiebedrijf de Bouw en Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (BEM) een waterleidingnet in de badplaats aanleggen. Villabewoners en hotelhouders werden door de BEM verplicht hierop een aansluiting te nemen. Op de achtergrond is het badhotel Nassau-Bergen zichtbaar van de Ruïnekerk verrees op het voormalige renbaanterrein een villawijk met de naam Van Reenenpark. Op enkele honderden meters van de burgemeesterswoning werd het prestigieuze Park Meerwijk aangelegd, een project waaraan architecten van de Amsterdamse School waren verbonden. Tegelijkertijd ontwikkelde Betgen aan Zee zich als toeristische trekpleister. De eerste badgast, mevrouw Quarles van Ufford uit Maarssen, werd op 19 mei 1907 verwelkomd in café-restaurant Prins Maurits, dat het eerste seizoen ook diende als hotel. Het badseizoen liep van eind mei tot begin oktober. Op het strand waren overkapte rieten stoelen te huur, waarin men beschut tegen de wind en de zon van het uitzicht kon genieten of iets kon lezen. Overzichten van aantallen verhuurde strandstoelen, badkostuums en betaalde baden laten de eerste seizoenen een sterke groei zien. Zo steeg het aantal betaalde baden van 1902 (in 1909), via 3376 (in 1910] tot 7211 (in 1911).11 Wilde men echt de zee in, dan was het gebruik van de speciale badkoetsen verplicht. Badgasten huurden bij de BEM een van de koetsen die langs de waterlijn stonden voor minimaal een half uur. Hierin kon men zich omkleden om vervolgens aan de zeezijde vanuit de koets het water in te gaan. Het zonnebaden werd pas ontdekt in de jaren twintig. Tot die tijd beperkte een verblijf op het strand zich tot een wandeling, een bad of een korte zit in een van de strandstoelen. Er bestonden speciale badvoorschriften die aangaven hoelang een verblijf in het water mocht duren en waarop men moest letten. Zomaar een duik nemen was er dan ook niet bij. De Zandvoortse badarts P. Varekamp publiceerde in 1908 een boekje waarin hij de heilzame werking van zeebaden, mits volgens strikte voorschriften uitgevoerd, uit de 119

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 121