stijl aan van besloot Jan iden met de e de familie rden de Van stond. ch ook de eiland waar '51 kwam er rgemeester. gemeesters- houdingen. irgemeester ook in de een kon. In vorden, de neester. In ommissaris Bergen voor llicht niet Reenen te ït en daar eming van daar groote van dien ijn'.6 Door gjacob alle ine dorps- Speciaal voor het jonge echtpaar liet Jacobs vader op zijn landgoed een extra woning bouwen. 'Huize Kranenburgh' lag op enkele honderden meters afstand van 't Hof waar de weduwe en haar minderjarige kinderen konden blijven. Zo was de eenheid van de heerlijkheid voorlopig gewaarborgd. t alleen de dorp, maar issingen in eerlijkheid gemeente 'ooral zijn :uwe wijze loed op het De noodzaak tot nieuwe exploitatie Als oudste zoon was Jacob voorbestemd om zijn vader op te volgen als grootgrond bezitter. Maar toen de heer van Bergen in 1883 op 6t-jarige leeftijd overleed was de tijd hier nog niet rijp voor. Jacobs moeder bleef achter met twaalf kinderen, waarvan zeven nog minderjarig. Het was te vroeg voor een generatiewisseling. Zolang de kinderen nog niet zelfstandig waren, nam Jacobs moeder als weduwe de honneurs waar. Jan Jacobus' oudste broer, de eerder genoemde geadelde Gerlach Cornelis, bood zijn schoonzuster en jonge neef hulp aan bij de exploitatie van het landbezit. Dankzij deze constructie kreeg Jacob de tijd om zelf een gezin te stichten en zich voor te bereiden op zijn rol als grootgrondbezitter. Een jaar voor de dood van zijn vader was hij getrouwd met Marie Völter, die in 1873 als negentienjarige uit Duitsland naar Bergen was gekomen als de nieuwe gouvernante voor de jongere kinderen in het gezin van Jan Jacobus Henricus van Reenen.7 Marie had in haar geboortestad Esslingen (Zuid- DuitslandJ als tweede kind uit een welgesteld professorengezin een goede opleiding genoten. Ze sprak naast Duits en Nederlands ook Frans. Jacob was vijftien jaar oud toen Marie op 't Hof verscheen. Volgens de Bergense historicus Frits David Zeiler ontstond na enige tijd een geheime romance tussen de oudste zoon en de jonge gouvernante.8 In het najaar van 1882 vond in Esslingen de huwelijksplechtigheid plaats. Overigens zou de goede band tussen de Völters en de Van Reenens niet lang daarna opnieuw worden bezegeld. Maries jongere broer Daniël Völter trouwde in 1885 met een jongere zuster van Jacob en zou zich later als hoogleraar in de godgeleerdheid verbinden aan het Amsterdamse Athe- naeum Illustre. Burgemeestersechtpaar Van Reenen in de duinen bij Bergen aan Zee, 28 april 1905 115

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 117