De kinderen van Cornelia en Pieter, ca. 1898 Met de komst van haar zoon Pieter Willem brak een nieuwe periode aan in het leven van Cornelia.80 Gabbe Scheltema, kinderarts en een jeugdliefde van Cornelia uit Leeuwarden, feliciteerde haar in een brief met de geboorte van haar zoon en voegde hieraan toe dat zij al 'een hele huismoeder' werd. Op het moment van zijn schrijven was hij zelf nog in ongetrouwde staat, maar zo schreef hij: 'binnen kortentijd zal ik waarschijnlijk op 't zelfde aambeeld kunnen slaan, n.1. het aambeeld der eigen huishouding hebbend'.81 Een goede opvoeding was van groot belang voor de hogere stand, want in een goede opvoeding werd immers de afkomst van de kinderen weerspiegeld. In 1892, Pieter Willem was toen vijf en zijn zusje Nelly twee jaar, schreef Cornelia aan haar man een briefje, waarin zij hem maant tot een betere afstemming van hun opvoedings activiteiten, want 'anders gebeurt het dat jij hun 's zondags dingen verbiedt, die ik hun de heele week toesta, en dan maken zij daaruit hunne gevolgtrekking'. Cornelia stelt dat de kinderen dan niet meer luisteren naar wat zij zegt, 'want dat pa het hun later toch precies andersom gebiedt'. Volgens Cornelia begrijpen de kinderen 'toch reeds heel goed dat zij niet allebei kunnen gehoorzamen, wanneer beiden hun verschillende bevelen geven'. Het briefje eindigt met de opmerking van Cornelia dat 'groote kinderen' in een huishouding veel kunnen bederven, 'wil men ze niet telkens verbieden, omdat ze vroeger niet geleerd hebben dat huisraad geen speelgoed is'.82 Cornelia voedde de kinderen dus niet alleen op. Pieter werd duidelijk bij de opvoeding betrokken. Over haar eerstgeborene raakt Cornelia niet uitgeschreven: 'die is tegenwoordig ook de baas in huis'. Uit naam van haar zoon schrijft ze: 'Ik ben vaandaag heel zoet geweest en heb veel plezier gehad. Eenmaal heb ik mij paarsch geschreid omdat mijn 12-uurtjes te lang uitblijven naar mijn zin'.83 Het voorgaande schreef Cornelia toen zij gedurende de zomer maanden bij haar ouders in Leeuwarden logeerde. In veel families bestond een 'familiehuis', waar het gezin of alleen de moeder met kinderen in de zomer-

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 100