bewaken van de kwaliteit van de omgeving, de dialoog met de historische stad. Daarbij wordt niet alleen gelet op grootscheepse bouw maar ook bijvoorbeeld op reclame aan en op de bovenpui van een winkel met een historische gevel. Wel is het zo dat kwesties vaak ontstaan op het punt van grootschaligheid en de bouwhoogte. Bij de hoogte van een pand hebben we niet alleen te maken met de goothoogte maar ook met de nokhoogte. Ik kom hier nog op terug. Het is noodzakelijk te weten dat de historische vereniging niet tegen hoogbouw is en ook niet tegen moderne architectuur (zoals blijkt uit de Puienprijs). Belangrijk is echter te beseffen waar je dat doet, Overstad bijvoorbeeld en het stadskantoor aan de Kanaalkade stralen wel degelijk door hun grootschaligheid uit naar het hart van de oude stad. Helaas is het zo dat bij omvangrijke plannen vaak de financiële factor een belangrijke rol speelt. Door de hoge bouwprijzen en het grondgebrek in de oude stad telt deze extra zwaar. Projectontwikkelaars beleven gouden tijden. Iedere bouwlaag meer levert behalve meer woningen ook meer financiën op, en dat telt ook voor de gemeente. De zolders worden verdiepingswoonlagen en steeds meer gebouwen ontberen echte kappen en daken. Dit ondanks de richtlijnen in het gemeentelijke beeldkwaliteitsplan. Het advies van de werkgroep gaat naar de gemeentelijke commissie welstandszorg. Deze neemt kennis van onze bevindingen en verwerkt dit in hun advies aan de gemeente. Men kan ons advies ook naast zich neerleggen, wel wordt ons afwijkend advies dan eveneens voorgelegd aan de gemeente. Onze bevindingen en die van de commissie welstandszorg komen in de praktijk meestal overeen. Zo adviseren wij ook vaak dat detaillering of materiaalgebruik in overleg met de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg en Archeologie dient te geschieden. Het beeldkwaliteitsplan voor de binnenstad van Alkmaar en de toepassing ervan Een beeldkwaliteitsplan zou het verval van kwaliteit en de toename van grootschaligheid in een oude stad moeten voorkomen. Het beeldskwaliteitsplan is echter per plaats verschillend, zo is er een verschil met het beleid voor de oude binnenstad van bijvoorbeeld Amsterdam en Haarlem. Voor Alkmaar omvat dit plan verschillende delen van de stad en geeft aan waar al dan niet gebouwd kan worden, met of zonder bestemmingsplan. Het plan omvat ook richtlijnen daarvoor, met betrekking tot de perceelbreedte, goot- en nokhoogte maar ook kleurtoepassing. Deze punten zijn voor ons van groot belang. Vooral de bouwhoogte is een veel voorkomend twistpunt tussen betrokken partijen. Men kan zich afvragen in hoeverre het zinvol is wat wij doen, het vraagt veel tijd en energie van de leden en soms ook ergernis. Johan Schilstra, de oud-voorzitter van onze vereniging was daar altijd duidelijk in: als wij onze stem niet laten horen, dan wordt er geen lans meer gebroken voor de historische stad. Voorbeeld van een wapenfeit van de vereniging is het plan van voormalig burgermeester Pop om in de gave gevelwand van

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 29