gevolg. Ook het Hooge Huys ontkwam hier niet aan. Het echtpaar Buur heeft dit niet gewild. Hun beleid was erop gericht het Hooge Huys te laten voortbestaan. Op 1 februari 1984 meldde de Alkmaarsche Courant de overname van het bedrijf door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten onder de koppen 'Overname Hooge Huys een feit', en 'Concern blijft in Alkmaar'. Al vervulde het de familie Buur-Hofstee met weemoed en pijn dat het familiebedrijf in andere handen overging, hun wens dat het bedrijf in Alkmaar zou blijven, werd vervuld. De uitbreiding van het bedrijf had uiteindelijk wel tot gevolg dat het Kropholler- complex werd verlaten nadat een nieuw kantoor was gebouwd aan de Wognumse Buurt. De Kropholler-panden werden uiteindelijk in 1991 aangekocht door de stichting 't Hooge Huys, waarover later. Het landbezit dat een onderdeel vormde van het vermogen van het Hooge Huys paste volgens de nieuwe bewindvoerders niet meer bij een modern verzekeringsbedrijf en werd gaandeweg afgestoten. Het echtpaar Buur dat deze gang van zaken met lede ogen aanzag richtte in 1990 de stichting Noord-Hollandsche-'t Hooge Huys op met de bedoeling de boerderijen, die voorheen tot het landbezit van het Hooge Huys hoorden aan te kopen. Dit lukte echter niet. Wel werden er andere boerderijen aangekocht. De doelstelling van bovengenoemde stichting is de baten te bestemmen voor instellingen, die een algemeen maatschappelijk belang beogen. Het Krophollercomplex werd door de stichting verhuurd aan de Friesland Bank en de Sociaal Pedagogische Dienst. De verbintenis Bouwfonds-Hooge Huys werd na veertien jaar verbroken. Het Hooge Huys werd verkocht aan de verzekeringsmaatschappij Reaal. Het huwelijk duurde maar kort. Reaal werd verkocht aan de SNS-bank, een spaarbank, die vestigingen had van Groningen tot Brabant maar niet in het westen van ons land. Alle verzekerings activiteiten werden ondergebracht bij het Hooge Huys, dat de oude naam behield. Het gevolg was dat de verzekeringsmaatschappij in Alkmaar bleef en vanwege de behoefte aan ruimte alsnog de Kropholler-gebouwen ging huren van de stichting 't Hooge Huys. Deze wist ook het voormalige politiebureau aan te kopen, dat ook door de verzekeringsmaatschappij als kantoorruimte gebruikt wordt. De Historische Vereniging Alkmaar wil de Oud Alkmaar-prijs 2001 toekennen aan mevrouw E.J.Buur-Hofstee vanwege de jarenlange inzet van haar familie voor het culturele leven in Alkmaar en vanwege het feit dat mede door haar inspanningen het Krophollercomplex en Huize de Dieu-Feen de Lille voor Alkmaar behouden bleven. Literatuur Fasel, W.A. (met ill. van P. Worm) 't Hoopje Huys (Alkmaar, 1986).

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 26