Werkaroep welstand Daarnaast zou het bestuur na raadpleging van de ledenvergadering een bepaald bedrag voor zo'n boek kunnen reserveren. Schenkingen zijn van harte welkom! Wanneer men dat op prijs stelt, kunnen de schenkers vermeld worden in het nog te schrijven boek. U hoort er binnenkort meer van. Gelukkig blijven er ook na dit treurig nieuws enthousiastelingen die niet bij de pakken gaan neerzitten en gewoon vrijwillig verder werken aan welstandsadviezen, activiteiten, lezingen, een Puienprijs, een project voor het onderwijs en al wat verder op ons afkomt. Ma^jda van Amsterdam-Coelingh In dit nummer treft u al een artikel aan over het wel en wee van onze werkgroep. Daarom slechts enkele punten in dit verenigingsnieuws over de stand van zaken begin juli 2001. De provinciale Welstands commissie Noord-Holland behartigt nu anderhalf jaar de welstandszaken voor de gemeente Alkmaar. De adviezen over de verbouw of aanpassingen van monumenten of karakteristieke panden die deze commissie van ons vraagt, liggen in het merendeel in het verlengde van de adviezen die deze welstandscommissie aan het college van B&W geeft. Maar niet altijd. Afspraken zijn gemaakt om zicht baar te maken wanneer de adviezen tegenstrijdig zijn. Dat is echter niet altijd eenduidig, zeker niet voor de buitenwacht. Daarom hebben wij eind april aan de bel getrokken voor wat betreft de totale nieuwbouwplannen voor het voormalig gebouw van de ABN-Amrobank aan de Voordam/ Zijdam. Aan het college en alle gemeenteraadfracties is het standpunt van de vereniging meegedeeld. Dat standpunt hield in dat wij tegen de plannen in deze vorm op deze gevoelige plaats tegenover het Waagplein zijn. Daar berichtten wij u in het vorige nummer van het tijdschrift reeds over. Eveneens is het naar buiten ook niet duidelijk geworden dat wij richting het college, door middel van de welstandscommissie, bezwaar hadden gemaakt tegen de verbouw van het pand Clarissenbuurt 13. Wij schreven juni 2000 dat we de benedenverdieping te grof ontworpen vonden. Voor wat de bovenbouw betreft lieten wij weten dat het ontwerp, waarbij de achterkant zichtbaar is vanaf de Lindengracht, nog eens goed bekeken zou moeten worden op materiaalgebruik en de verhoging van het pand (bebouwing categorie 3) ten opzichte van de omgeving. In augustus van dat jaar herhaalden wij ons bezwaar, omdat ten opzichte van het vorige plan geen aanpassing was te zien en het gebouw nog steeds niet in zijn omgeving past. Nu het verbouwplan nagenoeg gerealiseerd is, lijkt het bijna (zonder nametingen te kunnen doen) dat het achterpand (aan de Lindengracht) nog hoger is geaccentueerd in verhouding tot de voorkant dan op de schets ten behoeve van de welstandscommissie zichtbaar was. Ook hier blijft gelden dat voorzichtig met schaal en maat in de binnenstad moet worden omgesprongen, zeker voor wat betreft de directe omgeving. Dit is nu

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 18