1978 een aantal huizenrestanten gevonden met hele onderkanten van huizen nog in de grond, dat was een archeologische topvondst. Cordfunke heeft zich er enorm voor ingespannen om het te documenteren. Men heeft toen ook Ci4-dateringen laten maken van houtresten uit diverse vindplaatsen. Cordfunke stond toen voor het raadsel dat al die Ci4-dateringen 10de- eeuwse uitkomsten gaven, terwijl al het scherven- materiaal naar de inzichten van 1978 11de- en 12de- eeuws was. Door nieuwe inzichten over de datering van aardewerk hebben we dit raadsel kunnen oplossen: een deel van het aardewerk blijkt eveneens tode-eeuws! Uit de vondst van deze huisfragmenten blijkt dat de nederzetting ook een uitbreiding in oostelijke richting bezat. We zijn heel benieuwd wat et tevoorschijn gaat komen bij toekomstige bouw activiteiten op het Doelenveld. De oudste fase van de Alkmaarse nederzetting blijkt dus veel groter te zijn. Van de noordkant kennen we overigens de precieze grootte niet, want daar is door erosie een stuk weg. Als we straks bij het Doelenveld gaan graven, hopen we ondanks de erosie van de i2de-eeuwse overstromingen toch nog de omvang van de vroege nederzetting te kunnen reconstrueren. Wat^ebeurde er vervolgens in de 11de en 12de eeuw? Het probleem is dat in de i2de-eeuwse ovetstromingsfase heel veel sporen van de Alkmaarse nederzetting weg zijn gespoeld. Veel resten zijn ook door de overstromingen met elkaar vermengd geraakt. Deze overstromingen zijn met name veroorzaakt door opstuwend water via de Rekere, die in deze periode 'verwilderd' is. Het rivierdal is dan een groot erosiegat geworden. Hierdoor is het veen dat daar oorspronkelijk zat gaan drijven en weggespoeld. Er is dus aan de voet van die zandrug enorm veel schade aangericht; een deel ervan is zelfs weggespoeld. Je kunt je zelfs afvragen of de Rekere vroeger misschien een andere bedding had dan die wij nu kennen. De huidige loop langs de Mare kan na de overstromingen zijn ontstaan. Misschien is de rivier toen door de zandrug die zich ook daar bevindt, heengebroken. De erosie van de t2de-eeuwse overstromingsrampen moet enorm zijn geweest: toen zijn in Noord-Holland de grote meren ontstaan. Hebbenjullie niets gevonden dat op politieke onrust in die tijd wijst, ofop brand? Alkmaar zou toch in 1133,1166 en 1169 in brand zijn gestoken door de West-Friezen? Een duidelijke uniforme brandlaag is niet gevonden. Misschien is dat het wel gebeurd, Resten van huizen gevonden bij de uitbreiding van het stadhuis in 1978. Foto: dt. ir. E.H.P. Cotdfunke

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 9