Stadsarcheologie is eigenlijk nog een jonge discipline. In Amsterdam begonnen ze ermee in 1972, in Utrecht ook rond die tijd, maat in Nijmegen bijvoorbeeld pas in 1985. De opkomst ervan hield verband met de grote stadsvernieuwingsgolf die in Nederland enorme gaten heeft geslagen in de stadskernen. In 1982 luidde de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) met de publicatie van het rapport Het bodemarchief bedreigd de alarmbel. Toen ontstond het besef dat veel gegevens verloren dreigden te gaan. In de jaren zeventig werd nog gedacht dat vanwege de aanwezigheid van schriftelijke bronnen de archeologie zich zou kunnen beperken tot de Middeleeuwen en de periode daarvoor. Pas later kwam het besef dat we de archeologie ook nodig hebben voor bijvoorbeeld de kennis van het dagelijkse leven in de 17de en de 18de eeuw. In Alkmaar richtte Cordfunke zich heel sterk op de oudere gegevens. Die gerichtheid is overigens deels ook te verklaren uit kostenoverwegingen. Het blootleggen van de nieuwere geschiedenis kost meer moeite, je moet dan bijhouden wat de aannemer doet en sturen wat er precies gebeurt. De bodem van een bouwput legt men vaak op het vaste zand, dus de oudste gegevens kwamen sowieso al bloot te liggen. Wat isjouw taak als stadsarcheoloog van Alkmaar? Mijn taak is in het algemeen de zorg voor het Alkmaarse bodemarchief, en in het bijzonder het verrichten van archeologisch onderzoek op terreinen waar het bodemarchief vernietigd dreigt te worden. Bij mijn taak hoort ook het documenteren van het bodemarchief en het geven van voorlichting. Wat dat laatste betreft: in Alkmaar is het de gewoonte om van een onderzoek ook meteen verslag naar buiten te doen. Hoe zijn de voorzieningen voor de archeologie in Alkmaar vergeleken met andere Nederlandse steden? Alkmaar loopt aardig in de pas, we waren de 17de gemeente in Nederland met een eigen archeoloog. In een groot deel van de Randstad hebben de gemeenten met oude stadskernen nu een eigen archeologische dienst. Ze zijn in de gemeentelijke organisaties op verschillende plekken ondergebracht, bijvoorbeeld bij het archief, het museum, bij monumentenzorg of ruimtelijke ordening. In Alkmaar maakt de archeologie deel uit van de afdeling Monumentenzorg en Archeologie binnen de sector Stadsontwikkeling. Ik vind dit een goede keuze. Voor mijn werk is de relatie met Stadsontwikkeling essentieel, vanwege de bemoeienis met bouw- en milieuvergunningen. Door de korte lijnen die er bestaan met de ambtenaren ben ik tijdig op de hoogte van bouwplannen in de binnenstad. Binnen onze afdeling zijn er nog vijf andere medewerkers die zich met archeologie bezighouden. Het betreft veelal mensen die werk verrichten in het kader van een of andere regeling. Vaak kan er daarbuiten nog beschikt worden over medewerkers die voor een bepaalde klus worden ingehuurd. Bovendien hebben we de vrijwilligers. Sinds ik hier ben delegeer ik het veldwerk en zelfs de basisrapportage zoveel mogelijk. Zelfben ik behalve met coördinatie en beleidsaspecten vooral bezig met het uitwerken van de gegevens en daarnaast verzorg ik een deel van de publicaties.

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 4