Boekbespreking Joop D. Kila D. Meiners, Van Binnenuit. De geschiedenis van 'De Karmel en haar gemeenschap' te Eg mond aan den Hoef 1930-1997. Dmkkenj Belleman, Egmond a/d Hoef, 2000 Van 1931 tot 1997 heeft Egmond a/d Hoef een bijzondere gemeenschap gehuisvest: een groep van maximaal 21 zusters van de Ongeschoeide Orde van de Onze Lieve Vrouw van de Berg Karmel. In 2997 heeft de kloostergemeenschap Egmond a/d Hoef verlaten om zich deels te vestigen in de Beyart te Maastricht en in de Karmel te Oirschot. De sterk vergrijzende gemeenschap zag zich gesteld voor een groeiend dilemma: hoe de navolging van de strikte geloofsregels te combineren met de noodzaak van toenemende medische verzorging. Dit laatste bleek niet mogelijk in Egmond a/d Hoef Naar aanleiding van dit vertrek verschenen twee boekjes, waarin de geschiedenis van deze gemeenschap in woord en beeld werd vastgelegd. Een fotoboek van de hand van de fotograaf Armando Jongejan, dat een tijdsbeeld in foto's geeft over de periode 1995-2997 en een boekje geschreven door D. Meiners met een historisch overzicht van de Karmel- gemeenschap in Egmond a/d Hoef Vooral het laatste geeft een boeiend relaas over een stukje streekgeschiedenis. De komst en de groei van de gemeenschap in de periode van het 'Rijke Roomse leven' wordt beschreven. De bouwgeschiedenis van het klooster. De motieven waarom mensen deel gingen uitmaken van zo'n strikt gesloten gemeenschap. Een intrede betekende een afscheid van de wereld en een bijna losmaking van familie. Het was de zusters niet vergund buiten het kloostergebouw te komen. Ze ontvingen zo nu en dan bezoek terwijl ze gesluierd achter tralies zaten. De dagorde en de werkzaamheden van de zusters worden beschreven. Er werd veel gebeden en gemediteerd, maar ook eenvoudig handwerk verricht zoals kaarsenmaken. Boeiend is ook de beschrijving van de periode van de Tweede Wereldoorlog, toen de gemeenschap samen met een groot deel van de Egmonders moest evacueren. In 1945 keerden de zusters terug en volgde wederopbouw. De verruiming van de regels na het Tweede Vaticaans Concilie was een belangrijke gebeurtenis in de naoorlogse periode. De strikte afzondering van de wereld werd gedeeltelijk opgeheven al bleven de regels naar modern besef tamelijk streng. In het boek komen ook de contacten met de Egmonders aan bod. Duidelijk wordt dat het vertrek van de zusters een leegte in de dorpsgemeenschap betekent. 27

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 33