De Oudorperpolder Diederik Aten Binnen het grondgebied van de Oudorperpolder werden in de loop der tijd belang wekkende archeologische vondsten gedaan. Allereerst zijn er natuurlijk de restanten van de Nieuwburg en Middelburg, oude dwangburchten van Floris V. Verder lag binnen deze polder een Carmelietenklooster. Het oude i6de-eeuwse droogmakerijtje bezuiden de Munnikenweg, de Zwijnsmeer, stond vroeger dan ook wel bekend als het Vrouwenbroersmeertje naar dit klooster. Van de geschiedenis van de polder waarin al deze interessante plekken liggen, is echter zo goed als niets bekend. Voor ons reden om deze hier in kort bestek even voor het voetlicht te halen, dit temeer omdat bij de gemeente Alkmaar gewerkt wordt aan een onderwijsproject over de Oudorperpolder en alles wat zich in dit gebied bevindt. De Hoornsevaart en de Oudorperpolder Het gebied rond het dorpje Oudorp maakte eerst deel uit van de grote polder Geestmerambacht, welke werd bemalen door een serie molens aan de Oosterdijk langs de Heerhugowaard. In deze situatie kwam verandering bij de bedijking van de Heerhugowaard. De initiatiefnemers van dit grote project sloten in april 1624 een overeenkomst met de regenten van Alkmaar over de voorwaarden waarop deze bereid waren hun plannen te steunen. Dit akkoord bepaalde onder andere de aanleg van een nieuw kanaal vanuit de ringvaart van de Heerhugowaard naar de stad. Op deze manier hoopten de Alkmaarse regenten de bereikbaarheid van de Alkmaarse markten te verbeteren.1 De nieuwe vaart - nu opgenomen in de Hoornse vaart - liep vanuit de zuidwesthoek van de ringvaart van de Waard met een boog door het gebied benoorden Oudorp. Op het punt waar hij de Rekerdijk - onderdeel van de grote Westfriese Omringdijk - doorsneed kwam een schutsluis. Naast deze sluis werd een driedubbele overtoom gebouwd ten behoeve van de boeren uit de Langedijk. Het hele complex ontleende zijn naam aan de bij elkaar zes handspaken of wielen van de lieren van de drie overtomen. Voor Oudorp betekende het graven van de nieuwe vaart dat het dorp werd afgesneden

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 26