opgraving vonden we sporen van een zuidelijke uitbreiding, in twee bouwfasen. De Matthiaskerk blijkt ongeveer dezelfde breedte gehad te hebben als de tufstenen Laurenskerk, ongeveer 12 meter. Et is dan dus inderdaad sprake van een dubbelkerk. We vonden zoals gezegd twee bouwfasen, die beide niet exact dateerbaar bleken. Wel konden we vaststellen dat ze uit de 14de eeuw moeten stammen. De eerste bouwfase behelsde een uitbreiding tot ongeveer de helft van de lengte van de bestaande Laurenskerk, aansluitend aan de oostkant van deze kerk. Bij de tweede bouwfase vond een verlenging van de uitbreiding plaats tot aan de toren van 1300. Op zich is de dubbelkerk die toen was ontstaan niet bijzonder. Je vindt dit verschijnsel wel meer. Tenslotte: hoe ziet de toekomst van de Alkmaarse archeologie er uit? Op termijn krijgen we een vreselijke berg werk op ons af, want de hoeveelheid projecten zal gaan toenemen, denk maar aan de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die stedelijke verdichting voorschrijft. Dit betekent dat men meer dan tot nu toe zal proberen de binnenstad vol te krijgen. Grote projecten die eraan komen betreffen de kanaaloevers van het Zeglis, het hele huizenblok rondom Eriks, de Paardenmarkt en het Doelenveld. Verder zal binnenkort de landelijke wetgeving op archeologisch gebied ingrijpend worden veranderd. Er komt in 2002 een nieuwe Archeologiewet, waarbij de gemeente een zogenaamde archeologievergunning moet gaan verlenen voor alle bouwprojecten op archeologische terreinen. Dit betekent veel extra werk voor de gemeente. Een bouwer zal in veel gevallen trouwens ook voordeel hebben van een archeologisch onderzoek, want hij kan hierdoor vaak een beter inzicht krijgen in de bodemgesteldheid en in eventuele obstakels die bij het heien in de weg zouden kunnen zitten. Kortom: een hoop werk, maar we hebben er veel zin in. Er valt nog zoveel te ontdekken.

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 25