Waar [(gt dan de oever van het Voormeer? De dijk vormde een doorgaande weg. Het valt ook op dat de huizen aan het Groot Nieuwland, en de hoekpanden van Laat-Groot Nieuwland haaks op deze dijk staan. Het pand tegenover de Kapelkerk (het Landwijf) heeft bijvoorbeeld de voorgevel aan het Groot Nieuwland en niet aan de Laat. Niet voor niets is de ingang van de Kapelkerk op het oude dijkje te vinden. De volgende vraag is: hoe groot was het Voormeer toen ze in 1470 begonnen met de bouwactiviteiten aldaar. Op het Houtmarktterrein vonden we de resten van een laat i4de-eeuwse boerderij. Dat was dus al bewoond gebied. Mijn idee is dat het Voormeer in 1470 maar een heel klein beetje groter was dan in de 16de eeuw. Hoeveel groter? In 1470 gaan ze dat buitendijkse gebied helemaal volbouwen. Dan wordt er wel degelijk van water land gemaakt. Waar is in 1470 de oever? Als je langs het Luttik Oudorp en het Verdtonkenoord langs de gevels kijkt zit er een knik in de grachten ter hoogte van de Annastraat. Misschien lag daar rond 1470 de oever. Bij de Wortelsteeg zat ik in 1991 met mijn voeten in het water. Daar heeft eind 15de eeuw aanplemping plaatsgevonden. Op twee meter diepte was de bodem van het meer volgestort met bagger. Eind 15de eeuw heeft Alkmaar nog een groeistuip. Dan bouwen ze het oostelijk stadsdeel helemaal vol. Dat gaat heel snel. In 1519 staat het merendeel van de huizen langs de hoofdgrachten er wel. Hoe oud is de Kapelkerk? De huidige Kapelkerk dateert waarschijnlijk uit het begin van de 16de eeuw. Maar er zijn in de jaren vijftig van de vorige eeuw funderingen gevonden van een mogelijke voorganger van het huidige gebouw. De kerk staat op het buitendijkse land. Een halve Kaart door Lourens Pietersz uit ca. 1565 van de oude en nieuwe vestingwerken. Duidelijk zichtbaar is het bochtige stratenpacroon dat aansluit op de dijk langs het Zeglis. Uit: Alkmaar, gevels van de binnenstad (Alkmaar, 1980}

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 23