15 hoogte als de Dijk. Vermoedelijk is ook dit gebied een oud dijklichaam. Ook de benamingen Voordam en Achterdam zeggen iets. Ze geven aan dat et een dam geweest is, alleen is de ligging anders dan we zouden verwachten. De dam ligt als het ware verkeerd om. De Rekere komt uit het noorden, de dam zou dan in de lengte van de rivier liggen, wat natuurlijk onzin is. Nu blijkt dat Zijdam een benaming uit het begin van de 20ste eeuw is. Vroeger sprak men van Zijldam. En zijl betekent sluis. Ik vraag me nu af of wellicht de oorspronkelijke dijkfunctie van de Houttil op een bepaald moment is overgenomen door het blok Voordam, Achterdam begin Fnidsen, met een sluis bij de Zijdam. Misschien waren et twee uitmondingen van de Rekere, één via het Luttik Oudorp en één via het Verdronkenoord. Dat is op dit moment mijn hypothese. We hebben op de Achterdam opgravingen gedaan en daar blijkt datje een aanplemping hebt die heel diep begint en dateert uit de eerste kwart van de 14de eeuw. Verder hebben we bij de Achterdam de resten van een boerderijtje gevonden in 1995, waarbij een dendrochronologische datering uitwees dat het hout ervan was gekapt rond 1330. Het is volgens mij goed mogelijk dat men het havenfront heeft opgeschoven door de plaatsing van een nieuwe dijk. Dit om een binnenhaven te kunnen creëren. Hoe dat technisch in elkaar zit is nog een raadsel. Ook komen we met de bronnen in de knoei. Er is namelijk ook een sluis geweest naast het Koning Willemshuis. Maat dat er in het gebied van de Voor- en Zijdam iets aan de hand is, is wel duidelijk. De hoogte aldaar moeten we nog verder opgraven. Het is erg spannend wat dat oplevert bij de Voordam. Hoe is de stad verder gegroeid? In de 14de eeuw groeit Alkmaar heel snel. Waarschijn lijk tot aan de lijn Lindengracht-Vijvertje. Dat brengt me tot een theorie over de oudste fase van de vestingwerken aan de zuidkant. De Oudegracht wordt in 1536 nieuw gegraven. Het Vijvertje was oorspronke lijk de I4de-eeuwse gracht. We hebben in 1994 gegraven bij de Jozefschool aan de Laat en toen bleek dit gebied al in de periode 1325-1350 flink te zijn opgehoogd. Dit zal wel samen hebben gehangen met de aanleg van een nieuwe vestinggracht aldaar. Nu de noordkant van de oude stad. Het gebied rond het Doelenveld is nog steeds het laagste gedeelte van de binnenstad. Bij de opgraving in de Lombardsteeg in 1995, bij de bouw van de nieuwe bioscoop, hebben we ontdekt dat ook hier in het midden van de 14de eeuw een ophoging heeft plaatsgevonden. Waarschijnlijk had dit te maken met een grote uitleg van de stadsversterkingen. De midden t4de-eeuwse versterkingen lopen dan vanaf het Vijvertje en de Stadsmuur van 1538, zoals in 1999 blootgelegd aan het Canadaplein. Foto: Peter Bitter

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 21