Hoogtelijnenkaart van de Alkmaarse binnenstad. Gemeente Alkmaar, dienst Stadsontwikkeling en Beheer De vraag is wat de verhouding tussen de stadshuizen en de Torenburg was. Verder is het de vraag hoeveel van dergelijke grote huizen er langs het Houttil hebben gestaan. Misschien is ook het Koning Willemshuis van oorsprong een dergelijk stadskasteel geweest. We denken bij het Koning Willemshuis aan dat mooie monumentale huisje, maar eigenlijk gaat het om het ernaast gelegen hoekhuis. Dit is in de 19de eeuw afgebroken en wat we nu zien was oorspronkelijk niet meer dan een dependance. Begin 1998 hebben we de kleinste opgraving gedaan tot nu toe. Drie bij drie meter, twee meter naar beneden. Dat was bij de aanbouw van de Waag. In die put hebben we een bakstenen fundering gevonden van 60 cm dik, twee meter de grond in. Daar zat een stukje eikenhouten funderingshout onder, dat in 1280 gekapt bleek te zijn. Het zag er niet hergebruikt uit, dus ook het huis zou uit die periode kunnen stammen. Misschien is rond die tijd de eerste bebouwing van de oostkant van de Houttil uitgezet. De westkant is waarschijnlijk het oudst. Als je een hoogtelijnenkaart maakt van het gebied, dan zie je een hoog gebied, bestaande uit de Langesttaat met het gebied langs de Houttil. Daarop sluit de Dijk aan, en dat is eigenlijk het gebied van de oude dam in de Rekere. Dan is et in het oostelijke stadsgebied nog een ander hooggelegen terrein, namelijk tussen Voordam en Zijdam naar het begin van het Fnidsen toe. Aan de buitenzijde van de panden daar zie je niet dat dit gebied ongeveer anderhalve meter hoger ligt dan de omgeving. Je komt dan uit op een zelfde 14

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 16