dam bij Alkmaar gebouwd. Er is een akte bewaard gebleven uit 1272 waarin er sprake is van visrechten op sluizen bij Alkmaar. Dat zijn natuurlijk spuisluizen in een dam van klei. Op het moment datje al die dijken en dammen gaat maken, is de vraag wat er met dat meer bij Alkmaar gebeurt. Ik denk dat het ondiepe meer is gaan verlanden. Hoe was de huisvesting in de 13de eeuw? Tot dusver hadden we uit de 13de eeuw alleen nog maar wat schamele stukjes van houtbouw opgegraven. Tot onze stomme verbazing vonden we op de hoek Houttil-Langestraat, bij de verbouwing van het voormalige pand Koster tot parfumerie Douglas (Langestraat 16 en 18}, aan de achterkant een gigantische bakstenen fundering. Naar ons gevoel zaten we in de tuinen van de Langestraat. Maar wat bleek? We bevonden ons in het achterste gedeelte van een huis dat oorspronkelijk aan de Houttil stond. En de Houttil was in die tijd belangrijker dan de Langestraat. Dat zie je ook aan de verkaveling. Tot vlakbij de Langestraat lopen de percelen van de Houttil naar de Achterstraat door. In de achtertuin vonden we funderingen van een groot i3de-eeuws huis. Het bestond uit twee gedeelten. Opgegraven hebben we delen van het achterste stuk en van het voorgedeelte. Het achterste deel van het huis moet een soort toren zijn geweest. We troffen namelijk een 2,5 meter diepe bakstenen fundering aan met een dikte van 1 meter 20. Het pand was 9 meter breed. Waarschijnlijk had het een vierkante plattegrond. Dan krijg je dus een achterhuis van 9 bij 9 meter. Het voorste gedeelte was minder zwaar, maar nog steeds met een fundering van 60 cm breed, wat nog behoorlijk wat is. De woontoren aan de achterzijde was waarschijnlijk het woongedeelte, met misschien een pakhuis ervoor. Dat is een constructie die we kennen als een zogenaamd stadskasteel. Dat zijn hele grote bakstenen huizen uit het einde van de 13de eeuw, ook uit andere steden wel bekend met diverse variaties. De grootste stonden in Utrecht, die hadden maten van zo'n 15 bij 15 meter. Die stadskastelen waren forse gebouwen. De woontoren van het Alkmaarse pand kan wel 20 meter hoog zijn geweest. Een dergelijke woontoren stak ver uit boven wat er nu staat; de panden daar hebben momenteel een hoogte van ca. 12 meter. Uiteraard moet ik gaan speculeren, want we hebben natuurlijk alleen de fundering gevonden. Het Alkmaarse stadskasteel stond er niet alleen. We ontdekten tijdens de opgravingen dat het huurpand aan de noordzijde ook een dergelijk groot huis moet zijn geweest, maar dan uit het begin van de 14de eeuw. En toen we met de opgraving naar voren gingen, naar de Langestraat toe, vonden we zelfs nog een stuk van de fundering van een derde pand, ook uit de 13de eeuw ter plaatse van het hoekperceel en een vierde van rond 1350. Steeds betrof het zware stenen funderingen. Er stonden daar dus minimaal vier hele grote bakstenen huizen, waarvan er een onmiskenbaar een stadskasteel is. Hoe moeten we die vondst interpreteren? Een (Alkmaars?) stadskasteel zoals afgebeeld op een van de schilderijen van de serie De zeven werken van barmhartigheid door een anonieme Alkmaarse meester 1504. Zie ook voorzijde omslag. Rijksmuseum Amsterdam

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 15