last elkaar, oenen van lar door de ipeens een ofcomplex ras iets al t palissade le kastelen telt. In het ret oudste ir met een ;limmen. It voor het ntmeester tar afbeel- te zien dat ar van het abdij van eester van n was een t een heel Torenburg Hoe is de relatie met het kasteel Torenburg? Dat is een groot raadsel, waar ik ook weinig nieuws over te melden heb. De eerste vermelding van de Torenburg in de bronnen is in 1254. Dan blijkt de burggraaf van de Torenburg tevens baljuw van Kennemerland te zijn. De laatste tot nu bekende vermelding is uit 1358. Als vroegste vermelding wordt ook wel 1250 genoemd. Dat is een datum die in 17de eeuw opduikt - in de kroniek van Van der Woude - en waarvan niemand weet waar het vandaan komt. Het jaartal gaat misschien terug op een idee als zou het Koning Willemshuis aan de St. Pieterstraat gesticht zijn door de Hollandse graaf Willem I. Dit verhaal is een eigen leven gaan leiden. Maar ik denk dat het kasteel nog ouder is. In 1660 is op de plaats waar het gestaan heeft tufsteen gevonden. En wij hebben in 1992 nog tufsteen uit het kanaal laten opbaggeren, toen ze daar kabels gingen leggen. De Torenburg is dus veel ouder. Op basis van de toegepaste tufsteen kunnen we het kasteel dateren vóór 1200. Wat ik mij afvraag is: hoe was de relatie van de graven met West-Friesland? In al die oorlogen en conflicten met dit gebied speelt de Torenburg natuurlijk een rol. De vraag is of West-Friesland als een duidelijke politieke eenheid heeft opgetreden. Dat betwijfel ik. Ik denk dat 'West-Friesland' eerder een verspreid stelletje dorpshoofden is geweest, die zich af en toe onderwierpen aan het grafelijk gezag en af en toe in opstand kwamen. Er was dus niet sprake van een grensgebied met voortdurende grensconflicten. Ik denk dus dat Torenburg wel een belangrijk steunpunt was voor de graaf maar dat we het niet als een grensfort moeten opvatten. De Torenburg zoals afgebeeld in het boek Merkwaardige kasteden in Nederland door van Lennep en W.J. Hofdijk, verschenen in de jaren 1854-1861. Uiteraard betreft het hier een fantasie. Collectie Regionaal Archief Alkmaar xx

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 13