Het Hoge Huys aan het begin van de Langestraat, zoals in 1727 getekend door Cornelis Pronk. De huisjes rechts bevinden zich aan de zuidkant van de Langestraat. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Die hebben niet zoveel met elkaar te maken, ze lagen ook niet onmiddellijk naast elkaar. De bewoners van het kasteel, de latere graven van Egmond, treden in de schoenen van de graaf als voogd van de abdij van Egmond. Dit was een grafelijk klooster, maar door de investituurstrijd in de 12de eeuw trekt de graaf zich terug als voogd en zie je opeens een van zijn belangrijkste edellieden als zodanig optreden. Bij het Alkmaarse hofcomplex moeten we ook niet direct aan een kasteel denken. In de 11de eeuw was iets al verdedigbaar als er een gracht omheen zat met bijvoorbeeld nog een houten palissade erbij. Forse kastelen zie je eigenlijk pas vanaf de 14de eeuw. Denk maar aan de kastelen van Floris de Vijfde; die zijn vaak niet zo kolossaal geweest als men zich voorstelt. In het kasteel van Medemblik zit halverwege de gevel een stukje metselwerk van het oudste kasteel. Watje nu ziet staan is I4de-eeuws. Het oudste kasteel had een muur met een hoogte van maar 4 meter; net hoog genoeg om niet makkelijk op te kunnen klimmen. Wie zou het hofcomplex en de kerk gebouwd kunnen hebben? Ik denk de Hollandse graaf ofwel de abdij van Egmond. Het Hoge Huys wordt voor het eerst in de bronnen genoemd in 1491. Het wordt dan bewoond door de rentmeester Claas Corf We weten helemaal niet hoe lang het er dan staat. Er zijn een paar afbeel dingen bewaard gebleven uit de 18de eeuw: er valt een gebouwencomplex op te zien dat er deels 14de- of i5de-eeuws uitziet. Je vraagt je af of Claas Corf ook de eigenaar van het pand is geweest. Er is ook een bron bewaard gebleven waaruit blijkt dat de abdij van Egmond ooit eigenaar is geweest en dat het huis bewoond werd door de rentmeester van Egmond. De Alkmaarse kerk waarvan we de restanten hebben teruggevonden was een reusachtige kerk. Dat is een aanwijzing dat het Hoge Huys van oorsprong echt een heel belangrijk hof is geweest. 10

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 12