In 1929 bestond het Alkmaars gymnasium 25 jaar. Blijkbaar voelde het bestuur het zo aan dat er een bepaalde band was tussen deze onderwijsinstelling en de vereniging. Men besloot daarom een herinneringspenning te laten slaan als herinnering aan dit feit. Dat die band er was bleek ook in 1936 toen er een lezing werd gehouden door A.A. Kok, secretaris van de Bond Heemschut te Amsterdam, over 'De historische schoonheid der Noord-Hollandschc steden en dorpen'. Voor deze lezing, die samen met Physica werd georganiseerd, werden talrijke notabelen en de leerlingen uit de hogere klassen van het gymnasium uitgenodigd. Het bewaard gebleven dossier laat zien dat zo'n lezing een hele onderneming was. Het bevat correspondentie met de spreker, uitnodigingen, afmeldingen en briefjes van de bestuursleden onderling. Acties van de vereniging Het bestuur maakte wel direct na de oprichting werk van zijn taak om op de bres te staan voor het behoud van belangrijke oudheidkundige objecten. Men benaderde het stadsbestuur over wapenschilden aan de voorgevel van het stadhuis, een schoorsteenstuk in de oude stadstimmerwerf en een gevelsteen van het oude gasthuis. Daartoe richtte men zich met onderdanige adressen tot het gemeentebestuur, zoals: 'Geeft met verschuldigde eerbied te kennen: Het Bestuur van de Vereeniging Oud Alkmaar, gevestigd te Alkmaar: dat het aan dit Bestuur bekend is, dat op het Stadhuis te Alkmaar indertijd geplaatst waren aan den voorgevel wapenschilden, oorspronkelijk vertoonende de wapens van de Burgemeesters van het jaar 1694 te weten Mr. Adriaan Schagen, Henri Brant, Jhr. Floris van Teylingen en Simon Sevenhuysen; dat het aan het Bestuur voorkomt, dat zonder bezwaar deze wapens wederom in verf op de bestaande schilden kunnen worden aangebracht in de oorspronkelijke kleuren, zooals die van Schepenzegels bekend zijn; dat de Vereeniging Oud Alkmaar voor het geval daartoe van Uw college verlof zal zijn bekomen bereid is de kosten aan de uitvoering verbonden voor hare rekening te nemen en zich ook verder met die uitvoering in dat geval zou willen belasten; redenen waarom ondergetekenden zich wenden tot Uw college met het eerbiedig verzoek het hierheen te willen leiden, dat aan het Bestuur der Vereeniging Oud Alkmaar worde toegestaan op kosten dier Vereeniging de wapenschilden bovenbedoeld met de wapens te doen beschilderen, w.g. N. van Foreest, Voorzitter, w.g. A.D. van Regteren Altena, Secretaris'. Niet lang daarna bond men zelfs de strijd aan met het gemeentebestuur om de eerste doelstelling van de vereniging, het bewaren van het historisch stedenschoon, waar te maken. Door de stichting van het Centraal Ziekenhuis met als locatie de voormalige Cadettenschool aan de Wilhelminalaan zou het Stadsziekenhuis aan de Paternoster straat ontruimd worden. Een historische plek, dit restant van het oude omstreeks 1440 gestichte klooster Middelhof Men vroeg zich af wat er met de historische gebouwen moest gebeuren. De gemeenteraad besloot dat ze afgebroken moesten worden. Tegen dit voornemen, alsook tegen de weg die dwars over het terrein geprojecteerd was, diende

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 9