Het V&D gebouw aan de Oudegracht dat doot velen als een vervuiling van het historisch stadsbeeld werd beschouwd. Collectie Regionaal Archief Alkmaar burgemeester Wendelaer tot ere-voorzitter werd benoemd, betekende dit geenszins dat er bij de gemeente altijd begrip bestond voor het streven historisch belangrijke gebouwen te behouden en te beschermen. Er bestond nog geen monumentenwet en de bescherming van historisch belangrijke gebouwen was geen prioriteit bij het gemeentebestuur. Al spoedig kwam het tot een confrontatie, toen de gemeenteraad het oude stadsziekenhuis wilde laten afbreken. Oud Alkmaar moest het onderspit delven, mede omdat het in de beroepsprocedure Rijksmonumentenzorg niet aan zijn zijde had. In de na-oorlogse periode kwamen er spanningen rond tg5o toen de economische groei, de voortschrijdende industrialisatie en het toenemend autoverkeer bedreigingen werden voor het behoud van de oude binnenstad. We beschreven reeds de roep om demping van de grachten bij de Voordam en de Mient ten behoeve van de wekelijkse veemarkt. Het verzet van de kant van Oud Alkmaar temperde de al te grote bereidwilligheid van het gemeentebestuur naar deze stemmen te luisteren. Toch was de bescherming van het historische erfgoed de gemeente niet onverschillig. Burgemeester Wytema was bestuurslid van de landelijke vereniging Heemschut en verscheidene leden van B&W en de gemeenteraad waren lid van Oud Alkmaar. In 1954 stelde de gemeente een ambtenaar monumentenzorg aan in de persoon van de heer W.J. Reder. 1950-1969: de strijd om het behoud van Alkmaars historisch binnenstad De heer Reder kreeg in het begin van zijn ambtstermijn een eenzame strijd te strijden. In de ruimtelijke ordeningsplannen van de gemeente had de zorg voor de historische bebouwing weinig aandacht en men was niet erg bereid te luisteren naar de ideeën en plannen van Oud Alkmaar. Dat kwam in t957 tot uiting bij de bouw van het pakhuis bij het Vroom en Dreesmann- complex aan de Oudegracht. Het bestuur van Oud Alkmaar drong er bij het gemeente bestuur op aan het plan van V&D te laten beoordelen door een bekwaam stedenbouw kundige 'opdat het grote gebouw niet al te zeer zou detoneren met de omgeving'. De bouw vond zonder meer plaats. Kort daarna kwamen de plannen van prof. Wieger Bruin op de tafels van het Alkmaarse stadhuis. Mensen als burgemeester Wytema

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 53