De verhouding van Oud Alkmaar tot de er weer een redactie: mevr. R. Zweers-Heymans, G. Valk en nog steeds H. Koolwijk. In 1991 heeft er weer een redactiewijziging plaatsgevonden. Nu bestaat deze uit louter vrouwen, te weten M.L. Pop-Jansen, de echtgenote van burgemeester |.H. Pop, de archiefmedewerkster E. van Vliet-Mak en R. Zweers-Heymans. Daar kwam in 1992 C. Streefkerk bij als opvolger van gemeentearchivaris G. Valk. Een jaar later was de redactie uitgedund tot twee personen, M. Pop-Jansen en C. Streefkerk. Sinds 1987 werd er eenmaal per jaar een themanummer uitgegeven. Vele typisch Alkmaarse onderwerpen kwamen op deze wijze aan de orde. Het valt op dat sinds het begin van de jaren negentig de bijdragen van medewerkers van het gemeentelijk Bureau Monumentenzorg en Archeologie talrijker werden. We treffen geregeld artikelen aan van het hoofd van deze dienst, Piet Verhoeven en van de nieuw benoemde medewerkers kunsthistorica Carla Rogge en archeoloog Peter Bitter. Met ingang van de jaargang 1993 kwam er in de periodiek een aparte informatierubriek van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie. Weliswaar betrof het hier voornamelijk welstandszaken. Na het vertrek in 1996 van mevr. Pop-Jansen (haar man werd in 1995 burgemeester van Haarlem) en C. Streefkerk kwam er een geheel nieuwe redactie. Met ingang van nummer 3 van de twintigste jaargang werd deze gevormd door de historici dr. P. Knevel en drs. H. de Raad en kunsthistorica drs. S. de Vries, directeur van het Stedelijk Museum Alkmaar. In het kader van het nieuwe beleid van de vereniging kwam er in 1998 een nieuwe opzet en uitvoering van de periodiek. Voortaan was de naam: Oud Alkmaar, tijdschrift van de Historische Vereniging Alkmaar. Het werd groter van formaat en iets anders van opzet. Het vetenigingsnieuws vormde voortaan een afzonderlijk onderdeel, dat gemakkelijk uitneembaar was. Het blad werd ruim geïllustreerd, gedeeltelijk in kleur. In 1999 werd de redactie uitgebreid met het bestuurslid J.D. Kila, emeritus-predikant en historicus. De informatierubriek van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie verdween, omdat deze dienst een eigen blad ging uitgeven, hetgeen niet wegnam dat medewerkers ervan ook hun bijdrage bleven geven in woord en met de pen aan de vereniging. De periode tot 1954 In het 75-jarig bestaan van de vereniging heeft, zoals we zagen, het hoofdaccent gelegen op de welstand, het behoud en de bescherming van het historisch erfgoed. In dit hoofdstuk willen we nagaan hoe in die periode in dit opzicht de verhouding tot het gemeentebestuur is geweest. Hoewel het pas opgerichte Oud Alkmaar allerlei faciliteiten ontving van de gemeente en

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 52