Y^ruzzzYizze- jaarboek gezien het culturele belang voor de stad. Aangezien daartoe een stichting gevormd moest worden kwamen allerlei persoonlijke tegenstellingen en rivaliteiten tussen plaatselijke historici naar boven, waar Oud Alkmaar zijdelings ook bij betrokken raakte. Burgemeester De Wit wilde bemiddelen, maar men kon niet tot overeenstemming komen, vooral wat betrof de samenstelling van de redactie. Aangezien deze kwestie buiten het bestek van dit artikel valt, willen we op de achtergronden hiervan niet ingaan. Feit was dat Oud Alkmaar aan de zijlijn bleef wat betreft de historische publicaties over Alkmaar, terwijl dit toch een van de doelstellingen van de vereniging was. Deze rol werd nu gespeeld door de stichting Alkmaarse Historische Reeks, de voortzetting van dejaarboelyes en de Alkmaarsc Studiën en de redactie van de Alkmaarsc Volksalmanak, uitgegeven door de andere partij in de publiciteitsstrijd. De Alkmaarse Historische Reeks deed inmiddels tien delen met artikelen over Alkmaarse geschiedenis verschijnen, de Alkmaarse Volksalmanak ging na twee nummers reeds ter ziele. Achteraf valt het te betreuren dat het bestuur van Oud Alkmaar niet reeds in 1965 zelf het voortouw heeft genomen een eigen jaarboek te starten, maar het aan anderen overliet. Het bracht het bestuur later menigmaal in een moeilijk parket. De verschijning van historische bundels paste immers binnen de doelstelling van de vereniging, maar men durfde er vanwege de persoonlijke gevoeligheden niet voluit achter te gaan staan en verantwoordelijkheid te nemen. In 1975 kwam de vereniging bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan op initiatief van de secretaris J. Meurs tot een eigen uitgave met het boekje Alkmaarse herinneringen van Rein Bankert. Een lang gekoesterde wens van veel leden ging in 1975 in vervulling, namelijk een eigen verenigingsblad, waarin het verenigingsnieuws en artikelen over plaatselijke historie gepubliceerd konden worden. Vier maal per jaar zou een katerntje van ongeveer twintig bladzijden onder de titel Oud Alkmaar. Periodiek van de historische vereniging Oud Alkmaar verschijnen. De redactie bestond uit R. Bakker, P. Boer, W.A. Fasel, K. Komen en H. Koolwijk. Deze redactie hield het lang vol. Met uitzondering van K. Komen zien we tot 1986 dezelfde namen in de colofon van het blad vermeld. We mogen rustig stellen dat het in deze jaren vooral W.A. Fasel was, die het gezicht van het blad bepaalde. Regelmatig leverde hij bijdragen over velerlei onderwerpen. Ook mr. Belonje schreef in die jaren menig artikel. De bijdrage van de voorzitter aan het blad

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 50