welstandscommissie. Daardoor werd het aantal fricties met de gemeente aanzienlijk minder. De werkgroep kreeg in 1991 als blijk van waardering voor het vele door haar verzette werk de Oud Alkmaarprijs. In 1990 werd er door Oud Alkmaar een bezwaarschrift ingediend bij Gedeputeerde Staten inzake het plan 'Oudegracht-West' (de nieuwbouw op de plaats van de vroegete schouwburgzaal van het Gulden Vlies). Het bezwaarschrift richtte zich tegen de vrijheid, die de gemeente zou hebben om bouwplannen waarbij geen kapconstructie werd toegepast, goed te keuren. Ook werd een bezwaar ingediend bij de Raad van State tegen de toegestane bouwhoogte in het bestemmingsplan Dominicuskerk en omgeving. Een heet hangijzer werden de huizen Westerweg 8 en 10. Ondanks protesten van Oud Alkmaar werden deze karakteristieke i9de-eeuwse rentenierswoningen gesloopt. Ook verzette Oud Alkmaar zich tegen het plan van de horecabedrijven aan de Houttil hun bedrijven te voorzien van een doorlopende rij luifels. De historische gevelwand zou hierdoor worden aangetast. Verder zette de vereniging zich in voor instandhouding van monumentale grafzerken in Alkmaar, Koedijk en Oudorp. In de jaren daarna mengde het bestuur zich in de discussie, die gevoerd werd rond het beheer van de Grote Kerk. De dringende restauratie van het gebouw zou slechts op subsidie kunnen rekenen van de kant van de overheid, wanneer het een multifunctionele bestemming zou krijgen. Verder waren er bij het gemeentebestuur plannen om de gevelwand van het stadhuis in de Langestraat te wijzigen om dit zijn functie van bestuurlijk centrum te laten behouden. Dit plan riep binnen de vereniging nogal wat discussie op. Evenals de bouwkundige aanpassingen aan de Grote Kerk met het oog op de nieuwe functie van cultureel centrum. Men dacht daarbij aan het maken van een nieuwe ingang in het noordertransept. Op de jaarvergadering van 1995 kwam het tot een uitvoerige discussie tussen voor- en tegenstanders van dit plan. Momenteel functioneert de werkgroep welstand van de vereniging nog steeds zo als eerder geschetst met dat verschil dat nu de stichting Welstandszorg Noord-Holland de instantie is, die de welstandszaken van de gemeente behartigt. Vaak blijkt het advies van de werkgroep van invloed te zijn bij de definitieve toestemming voor een plan. Toch blijven er van tijd tot tijd spanningen. Het bestuur diende een aantal bezwaarschriften in tegen plannen, die door B&W goedgekeurd werden zoals de bouw van de Singelgarage. In samenwerking met buurtberaad Grote Kerk en omgeving en de winkeliersvereniging Binnenstad is door mr. F. Zeiler de bouwvergunning van het stadskantoor aan het Mallegatsplein aangevochten tot voor de Raad van State. Ook werd bezwaar gemaakt tegen de plannen van de gemeenteraad om bij de aanwijzing tot monument van circa vijftig gebouwen vanwege economische redenen de gevangenis Schutterswei, een deel van het voormalig St. Elisabethsziekenhuis en de voormalige sporttribune van de paardensportvereniging PSV van de lijst te halen. Ten aanzien van dit laatste object heeft de vereniging aan architect Rob de Vries opdracht gegeven een bouwplan te maken om deze tribune

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 47