(X j. (y/P y Ct* >"S-r in de toekomst en waar gemeentearchivaris W.A. Fasel zou spreken over het jaar 1925. Door ziekte was hij echter verhinderd zelf zijn toespraak te houden. Deze werd voorgelezen door de heer Schilstra. IJff zei sprekend over de rol van de vereniging, 'dat het niet nostalgie was, die ons bezig deed zijn met het verleden. Dat verleden was vaak niet zo fraai. Nee, het is dat de tijd een extra dimensie toevoegt aan dingen en gebeurtenissen. Een vierde dimensie die gebouwen ook nog geschiedkundige inhoud geeft, die eigentijdse gebouwen missen. Er hoort een verhaal bij. Ook aan gebeurtenissen wordt diepte toegevoegd, wanneer we de voorgeschiedenis kennen. Dat is verrijking van ons leven en van invloed op ons handelen hier en nu'. Het feit dat het gemeente bestuur bij het zestigjarig jubileum bij monde van burgemeester Roozemond een bedrag aanbood van 25.000,- bestemd voor restauratie doeleinden was al tekenend voor een goed klimaat, waarin vereniging en gemeente samenwerkten. Met dit geld werd het vervallen poortje aan de Houttil dat toegang gaf tot de achterzijde van het toenmalige pand van de firma Koster, gerestaureerd. Na een jarenlang heen en weer praten over de bestemming van het verenigingspand in de Sint Annastraat - behouden of verkopen - werd op 21 augustus 1986 de verkoopakte gepasseerd, waarbij het huis overging in eigendom van de vereniging Volkshuisvesting. Van de opbrengst werd een 'aktiviteitenfonds' gesticht waarvan de rente bestemd werd voor bijdragen aan die onderdelen van restauraties, die de gemeente op grond van de geldende regels niet kon subsidiëren, maar die naar het oordeel van het Bureau Monumentenzorg wel in het belang waren van Oud Alkmaar. De vereniging speelde in 1988 een belangrijke bemiddelende rol bij de oprichting van de stichting Behoud Gemaal Overdie. In 1989 begon Hans Koolwijk op instigatie van het bestuur met een inventarisatie van zogenaamde nieuwe monumenten, de i9de-eeuwse en begin 20ste-eeuwse huizen buiten de binnenstad. In het voorjaar van 1995 hield het bestuur opnieuw een enquête onder de leden. De respons was ditmaal vrij groot, meer dan 37%. Uit de enquête bleek grote waardering voor de periodiek en voor de stadswandelingen. Voor de toekomst van de vereniging ^2 'yi Gemaal Overdie. Staalgravure van M.B. Jansen. Collectie Regionaal Archief Alkmaar 39

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 45