Sloop van de Sint Dominicuskerk aan de Laat gekregen'. Het was een profetisch woord, want na jaren van getouwtrek over blijven of niet blijven, over bestemming zus en bestemming zo, was de sloop van de Rijks-H.B.S. in 1977 definitief van de baan. Inmiddels dreigde een ander ïgde-eeuws bouwwerk in de stad gesloopt te worden. De Rooms-Katholieke Kerk besloot wegens teruglopend kerkbezoek en slechte bouw kundige toestand van het gebouw de Sint Dominicuskerk aan de Laat af te laten breken. Prompt kwam er een actiegroep uit de rooms- katholieke wereld om het gebouw te behouden. De kerk was een product van de bekende architect P.H. Cuypers, ook de bouwer van het Rijksmuseum en hier ter plaatse van de Sint Laurentiuskerk. Het probleem echter was welke niet-kerkelijke bestemming men voor het gebouw zou kunnen vinden. Oud Alkmaar steunde de actiegroep. Wel zag het de praktische moeilijkheid een bestemming voor het gebouw te vinden, maar de cultuurhistorische schatten die de kerk bevatte, zoals de ramen, en het feit dat de kerk door zijn toren belangrijk was voor het stadssilhouet deden de vereniging deze positie innemen. Alle inspanning ten spijt - de strijd werd tot voor de Raad van State uitgevochten - bleek het een verloren zaak; in 1982 werd de sloopvergunning voor de Dominicus aangevraagd. Andere monumenten waar de vereniging in deze jaren voor op de bres stond waren de walmuren bij de Wageweg, het Luttik Oudorp, de Cadettenschool, de Zoutketen, het Victoriemonument. Het klimaat om met de gemeente te overleggen was voor Oud Alkmaar in de loop der jaren gunstiger geworden doordat er een gemeentelijk Bureau Monumentenzorg en Archeologie was ingesteld onder leiding van de ambtenaar monumentenzorg L.F.M. Landzaat. De vereniging kreeg in 1978 een plaats in de gemeentelijke welstandscommissie. Een overigens tijdrovende bezigheid, die dankzij Schilstra en het bestuurslid Keesen vervuld kon worden. Wel kwam steeds weer het oude item terug in de bestuursvergaderingen dat Oud Alkmaar te lief zou zijn en over zich liet lopen. Er moest veel meer gedreigd worden met bezwaarschriften. Schilstra bleef echter bij zijn oude standpunt dat Oud Alkmaar geen actiegroep was. Het is nauwelijks voor te stellen wat Schilstra voor de vereniging en voor Alkmaar heeft gedaan. Hij was een man, die kon beschikken over een breed netwerk van contacten op

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 40