Winkels kijken °"d en n,euw in het Stedelijk tigheid tentoonstelling in het museum. Het ers van v themanummer kwam niet van de grond, de van tentoonstelling wel. De leden kregen bij de tsident periodiek de tentoonstellingscatalogus, ge- tbank. titeld Winkels kijken in het Stedelijk. Oud en it naar nieuw in de binnenstad. ke en u een meer /an de van de na van ng van iniging ifjes. Er ïenten- ofjes te ïen van gericht men in an een in de binnenstad Acties Gedurende het voorzitterschap van Schilstra zien we een groeiende bereidheid van de gemeente Oud Alkmaar te betrekken bij het welstandsbeleid. Zo konden de spanningen met het bedrijf C&A dat ter wille van een uitbreiding enkele monumentale panden op de Oudegracht wilde verwijderen tot een goed einde worden gebracht. De verbouwing werd zo geregeld dat de oude gevels bewaard bleven. Een afknapper betekende de goedkeuring van de bouw van het pand Witteveen in de Langestraat. Spanningen leverde ook de bestemming van de oude Rijks- H.B.S. op. Toen dit gebouw wegens verhuizing van de school naar de rand van de stad leeg kwam te staan, wilde de gemeente het afbreken om plaats voor een parkeergarage te creëren. Hiertegen kwam Oud Alkmaar in het geweer, omdat dit gebouw als vertegenwoordiger van een bepaalde rgde-eeuwse bouwstijl als een monument gerekend kon worden, dat waard was behouden te blijven. 'Onzin', zeiden anderen, onder wie de voorzitter van de Raad van de Winkelstand Alkmaar ir. J.W. Schuurman en daarbij ook nog lid van Oud Alkmaar: 'een onding, een parkeergarage moet er op die plaats komen!'. Oud Alkmaar nodigde in dit verband drs. H.R. Rosenberg van de Rijksdienst Monumentenzorg uit om een lezing te houden over de waarde van de 19de- eeuwse bouwkunst. Rosenberg betoogde dat over wat wel en wat niet als monument moest worden beschouwd men jarenlang geen duidelijke visie had gehad. 'Momenteel zijn we echter zo ver dat alles wat ouder is dan vijftig jaar als zodanig gekwalificeerd wordt. Ook de bouwwerken uit de negentiende eeuw zijn lang stiefmoederlijk bedeeld geweest. Gelukkig is daar verandering in gekomen'. Burgemeester De Wit, die speciaal voor deze avond was uitgenodigd, betoonde zich geen voorstander van behoud van het gebouw omdat er in het bestemmingsplan een ander doel aan het perceel was gegeven. Dit ontlokte Schilstra de opmerking: 'Als in de bestemmingsplannen voor de binnenstad op de plek waar de RHBS staat een "P" staat die bedoeld is als aanduiding voor "Parkeerplaats" dan kan dat mogelijk nog gewijzigd worden. Ook in het verleden werden voorgenomen plannen gewijzigd. Daar heeft men achteraf geen spijt van Tentoonstellingscatalogus Winkels kijken in het stedelijk De leden van Oud Alkmaar kregen deze bij het 60-jarig bestaan cadeau

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 39