Wat ons nu zorgen baart is dat de geplande gebouwen in de binnenstad en daar vlak aan grenzend, steeds massaler, groter en hoger worden dan de beleidsplannen van de gemeente (vastgesteld beeldkwaliteitplan, bestemmingsplannen - in voorbereiding -) toelaten. En niemand stopt dit. Genoemd worden de nieuwe gebouwen aan het Hofplein, Ramen en Veerstraat - op de plaats van de oude Probiblio -, het plan voor gebouwen en hotel aan de Geestersingel, geklemd tussen het koepeltje en het Murmellius gymnasium - een jong rijks monument plannen voor gebouwen op het terrein van de SOB aan de Keetgracht en plannen in wording voor het voormalige ABN/Amro gebouw aan de Voordam Zijdam. Het door de gemeente vastgestelde beleid wordt geweld aangedaan. Waarom wordt er dan beleid gemaakt? Ook jammer dat alle gebouwen uit de tweede helft van de afgelopen eeuw, ontworpen door professor Piet Tauber, in de binnenstad en daaraan grenzend, gaan verdwijnen. Alleen voor wat betreft het oude postkantoor, nu de nieuwe ABN/Amrobank naast de Grote of Sint Laurenskerk, heeft hij daar zelf aan meegewerkt. Bezwaren tegen de sloop van de bestaande gebouwen is vaak het gevolg van de kennis die de Vereniging heeft ten aanzien van de geplande nieuwbouw. Een voorbeeld hiervan is het plan Voordam/Zijdam' waarbij de nieuwe architectuur ons inziens niet past in de omgeving (op de gevoelige plaats tegenover de Waag). Heeft het ontwerp van Tauber nog een ritmiek in vergelijk met de omgeving, bij het nieuwe ontwerp is dit niet terug te vinden. Daarnaast is het nieuwe plan visueel hoger en massaler dan het huidige gebouw. Ook het rijksmonument, een onderdeel van dit plan, wordt door zijn aanpassing van het dak ernstig aangetast en zal daardoor te groot voor de omgeving worden. Lezingen Historische Vereniging Alkmaar De lezingen vinden plaats in Nieuw Koekenbier, Kennemerstraatweg te Alkmaar. Aanvang: 20.00 uur. woensdag 31 januari zooi Mart Groentjes, bestuurslid van de stichting 'de Stolp' (Noord Hollandse Boerderijen) over de stolp en zijn geschiedenis. donderdag 22 maart 2001 Peter Bitter, stadsarcheoloog van de gemeente Alkmaar, over nieuwe ontwikkelingen in de geschiedenis van Alkmaar. woensdag 25 april zoo 1 Jaarvergadering met aansluitend een lezing. C.W. Bruinvis huislezingen Deze worden gehouden in ons verenigings gebouw aan de Oudegracht 245 te Alkmaar. Aanvang 20.00 uur. In verband met de beperkte zaalruimte is het noodzakelijk uw komst vooraf telefonisch te melden bij de heer C. Vis, telefoon 072-512 18 78. dinsdag 9 januari zooi Gerrit Jan Rutgers over de Hoevervaart en het Egmondermeer door de eeuwen heen. dinsdag 1} februari zooi Piet Verhoeven, hoofd afdeling Monumentenzorg en Archeologie van de gemeente Alkmaar, over een jaar monumentenzorg in Alkmaar.

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 33