V erenigingsnieuws Van de voorzitter HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR 'Langs het hoogriet langs de laagwei schuift de kano naar zee' Omstreeks 1925 ontstaat het gedicht 'Melopee' van Paul van Ostaijen, waar dit een strofe uit is, die zo goed past bij het op Open Monumentendag gelanceerde thema 'Nederland waterstaat'. De vroegere gemeentearchivaris Anton Fasel schrijft in een van zijn vele gepubliceerde artikelen, dat het jaar 1925 een mooi jaar was: zonnig, stormen, sneeuwstormen en vorst, enkele malen windkracht 12 met als gevolg wat dijkdoorbraken. 1925 is ook het oprichtingsjaar van onze vereniging. De Alkmaarscht Courant van 12 december 1925 publiceert het manifest, waarin aan bewoners en vrienden van Alkmaar en omgeving wordt meegedeeld, dat op 10 december in het stadhuis van Alkmaar een oprichtingsvergadering heeft plaatsgehad. Het doel, toen geformuleerd en vastgelegd, geldt nu 75 jaar later nog steeds. Dat is te zien aan onze statuten en aan de onlangs herdrukte folder. Ons bestuurslid J.D. Kila is ter gelegenheid van ons jubileum in de geschiedenis van de vereniging gedoken en heeft daar een bijzonder artikel over geschreven. Anton Fasel stelt zich in een artikel bij ons 50-jarig jubileum de vraag 'Van wie is de stad nu eigenlijk?' en beantwoordt hem zelf 'Van ons allemaal!'. Van meet af aan heeft onze vereniging zich druk gemaakt over de aantasting van de stad als gevolg van sloop-, bouw-, verkeers- en vervoersplannen. Terugkijkend zijn er dieptepunten in de ver houding met de gemeentelijke overheid geweest. Gelukkig ook verbeteringen. Ook heden ten dage moet echter worden geconstateerd, dat die overheid niet op alle fronten zo open is als die zou moeten zijn. Er zijn bijvoorbeeld grote verschillen tussen de ambtelijke afdelingen. Wellicht heeft men het te druk met reorganiseren, waardoor organisaties de neiging hebben zich naar binnen te keren. Gelukkig zijn er uitzonderingen op die regel. Sommige ambtenaren zetten zich bijzonder in voor onze vereniging. Tijdens het startsein op de Open Monumentendag 1999 heb ik in mijn praatje geconstateerd dat de gemeente een aantal instrumenten in handen heeft om het bouwen in onze stad te toetsen. Vanaf 1925 is dit immers nummer één op onze actielijst gebleven. Daar hoort dan wel een meer open cultuur bij, goede informatie en communicatie en geen voorgekookte dichtgetimmerde plannen.

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 31